Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Babuć'' i inne śmiesznostki

''Babuć'', ''kokociny'', a może ''kuckać'' czy ''bambelać''? Jedno z gwarowych słów używanych przez Zaolziaków zostanie wybrane w konkursie na najśmieszniejsze słowo. Konkurs pod nazwą ''śmiesznostki zaolziańskie'' ogłosiła Izabela Wałaska w ramach imprezy ''Zaolzie potrafi''.

Swojego "kandydata" może zgłosić każdy. Jedynym warunkiem jest, żeby zaproponowane słowo nie było przejęte z języka czeskiego, nie może też być niecenzuralne lub ordynarne. Konkursowe wyrazy mogą być jednak nacechowane pejoratywnie, mogą być pogardliwe czy obraźliwe. 

Swojego kandydata - jedno lub najwyżej dwa odrębne słowa, ale nie wyrażenia - wraz z przykładem zdania, w którym słowo to występuje, należy wysłać na adres zaolzie.potrafi@gmail.com z adnotacją, iż chodzi o konkurs "śmiesznostki zaolziańskie". Należy podać swoje imię i nazwisko oraz miejscowość, z której się pochodzi.

- Pomysł na ten konkurs pojawił się podczas pierwszej edycji imprezy "Zaolzie potrafi", na której Renata Worek-Drossler podała swoje ulubione słowo "babuć". Ja dołożyłam do listy jeszcze słówko "bambelać/bambylać" - wyjaśniła organizatorka imprezy, Izabela Wałaska - Wyboru najśmieszniej brzmiącego słowa dokonają w drodze głosowania widzowie drugiej edycji imprezy "Zaolzie potrafi", która odbędzie się 23 marca w czeskocieszyńskiej Strzelnicy - dodała.

Trzy osoby, które nadeślą słowa wybrane później na najśmieszniejsze, otrzymają nagrody. Będą to płyty kompaktowe z piosenkami gości spotkań "Zaolzie potrafi"oraz publikacje książkowe. Informacje na temat konkursu i kampanii "Zaolzie potrafi" oraz program tegorocznej imprezy można znaleźć na stronach www.zaolziepotrafi.cz. Bilety do "Strzelnicy" w cenie 100 koron będzie można rezerwować od 15 marca pod nr. tel. 777 80 89 33 lub pod adresem zaolzie.potrafi@gmail.com.

Jak zdradziła organizatorka, w planie ma ogłoszenie jeszcze kilku innych konkursów, na przykład na najbardziej nieudane tłumaczenia polsko-czeskie i czesko-polskie, najbardziej treściwą i trafną definicję Zaolzia czy na zaolziańskie słowa, których odpowiedniki trudno znaleźć w języku polskim lub czeskim.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: