Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Automatyczny defibrylator w Pogwizdowie

Strażacy z OSP Pogwizdów poinformowali o fakcie, że od niedawna na strażnicy OSP pojawiła się nowa tabliczka. Sama tabliczka może nie byłaby interesującym tematem, jednak ważne jest to, o czym informuje. Otóż na wyposażeniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN znajduje automatyczny defibrylator – sprzęt, który niejednokrotnie może uratować życie.

- Od niedawna na naszych drzwiach garażowych widnieje tabliczka (zdjęcie poniżej), która informuje o tym, że nasza straż posiada na wyposażeniu samochodu ratowniczo- gaśniczego MAN, automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED. Sprzęt ten, jak i torbę PSP R1 wraz z deską ratowniczą oraz szynami kramera pozyskaliśmy z funduszy ministerstwa sprawiedliwości w ramach projektu – poinformowali strażacy z Pogwizdowa za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Defibrylator automatyczny (AED) to urządzenie specjalistyczne, które za pomocą poleceń głosowych i instrukcji graficznych prowadzi osobę udzielającą pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji. Ma zastosowanie w sytuacji, gdy brak jest specjalistycznej pomocy medycznej, a u osoby poszkodowanej wystąpiło zatrzymanie krążenia. - Jako przykład użycia takiego urządzenia przytoczę sytuacje z położonego niedaleko od nas Bielska-Białej a dokładniej z centrum handlowego Auchan, gdzie w zeszłym roku ochroniarze dwukrotnie uratowali życie drugiemu człowiekowi właśnie za pomocą tego urządzenia AED. Nie bójmy się podjąć walki o ludzkie życie, bądźmy jak ci ochroniarze, którzy podjęli rękawice w walce o to, co jest bezcenne, ludzkie życie – wyjaśniają strażacy.

Od kilku lat defibrylatory automatyczne stają się niemal podstawowym elementem wyposażenia w miejscach, gdzie np. jest duża rotacja ludzi, lub gdzie zwiększone jest ryzyko wystąpienia wypadków. Defibrylatory automatyczne można więc znaleźć na basenach, w centrach handlowych oraz u służb, których zadaniem jest niesienie pomocy. Jak wskazują statystyki, zatrzymanie krążenia jest główną przyczyn ą śmierci ludzi w krajach europejskich. Szybka reakcja i zastosowanie automatycznego defibrylatora może pomóc ocalić życie w sytuacjach krytycznych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-06 21:29:31
krokusik: Fajnie że jest, ale nie w tym miejscu co trzeba. 150 metrów dalej jest posterunek policji. Czynny całodobowo więc chyba tam rozsądniej by było ten defibrylator umieścić.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: