Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej 2022 – wnioski zainteresowanych Gmin  

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w miniony piątek (08.10.) podało  na swojej stronie internetowej informację, że rusza z przyjmowaniem wniosków w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022". Wsparcie w czynnościach dnia codziennego, ale też towarzyszenie przy wyjściu do urzędu czy teatru – rola asystenta osobistego dla osoby z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna. Pozwala wieść bardziej aktywne, bardziej niezależne i samodzielne życie.

 

Celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest podobnie jak w poprzedniej edycji przede wszystkim poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

Ogromnie zależy nam na tym, by osoby z niepełnosprawnościami miały zapewnioną możliwość jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, kontaktów z innymi, realizacji swoich pasji, zainteresowań. Dlatego mam wielką przyjemność ogłosić rozpoczęcie naboru wniosków w ramach przyszłorocznej edycji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program zakłada dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizowanych zadań mających na celu wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnościami.

Budżet programu to 150 mln zł w 2022 r. z Funduszu Solidarnościowego. 

Na wsparcie z programu mogą liczyć:

  • Dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub traktowane na równi do wymienionych.

 

W ramach programu planowane jest wprowadzenie usługi asystenta osobistego dla co najmniej 4 tys. osób z terenu całej Polski z niepełnosprawnościami. Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70 proc. uczestników programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia (czyli osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki), w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.

 O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego. Gminy/powiaty składając do właściwego wojewody wniosek na środki finansowe z programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 w ramach Funduszu Solidarnościowego uwzględniają w nim w szczególności przewidywaną liczbę uczestników programu i koszt realizacji usług asystencji.

Zainteresowane Gminy składać mogą  wniosek na środki finansowe w ramach programu do właściwego wojewody w terminie do dnia 22 października 2021 r. Program będzie realizowany od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

 Gminy, które uczestniczą w obecnej edycji programu na pewno będą również w tym roku składać wnioski do programu, a te Gminy, które nie uczestniczą zapraszamy do zainteresowania się tematem. Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej jest wielką pomocą dla nas niepełnosprawnych, a dla asystenta możliwością poznania jak my odnajdujemy się w codziennym życiu. Sam korzystam z takiego właśnie asystenta i znam temat od „podszewki”.

 

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: