Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  ARiMR: Wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki

Producenci pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o wsparcie finansowe. Rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia zasady przyznawania tego wsparcia, weszło w życie.

W związku z nowelizacją przepisów w ramach trwającego naboru ARiMR informuje:

 • o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogą ubiegać się producenci gryki;
 • termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 r.;
 • wsparciem może być objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha (wcześniej 50 ha);
 • wzrosły też stawki pomocy.

Bez zmian pozostaje przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane: ten okres to 1 grudnia 2022 r. –  14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musi być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, może to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należy udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.

Stawki pomocy w województwie śląskim wynoszą:

 1. 1100 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 495 zł /ha);
 2. 1400 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 630 zł /ha).
 3. 700 zł/ ha upraw gryki.

Agencja informuje również, że w przypadku ubiegania się o pomoc przez rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników należy wiedzieć o wymogu przejścia przez te organizacje specjalnego badania, o którym mówi art. 91 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze, w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie. Natomiast limit dofinansowania obliczany jest jako iloczyn 300 ha oraz liczby rolników należących do spółdzielni.

Wnioski wraz z potrzebnymi załącznikami można składać w biurach powiatowych ARiMR. Dla naszego powiatu jest to Biuro Powiatowe ARiMR w Międzyświeciu.

Wnioski można składać:

 • bezpośrednio w biurze powiatowym;
 • przez platformę ePUAP;
 • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl;
 • rejestrowaną przesyłką pocztową.

Rolnicy, którzy złożyli wnioski o taką pomoc – a jest ich ponad 34 tys. – w  związku z nowelizacją przepisów będą mogli złożyć zmiany do wniosków. Stosowne dokumenty są już dostępne. 

Więcej informacji oraz dokumenty niezbędne do uzyskania wsparcia na stronie ARiMR oraz Biurze Powiatowym w Międzyświeciu.

AK/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-01 11:12:34
miriam11: Tak,tak, złóżmy się wszyscy pospołu by ratować polskiego rolnika. Przypomnę tylko ŻE : straty polskiego rolnika NIE SĄ SPOWODOWANE WOJNĄ NA / W UKRAINIE, tylko nieudolną lub celową polityką polskiego rządu. Który to zezwolił na niekontrolowany wwóz zboża do Polski z terenu Ukrainy!!!!
2023-06-02 07:09:38
sierżant_Niemyty_Wycior: jak klasyczne komuchy, rozwiązują pozornie problemy które sami realnie stworzyli - kurduplowi należy mózg wymienić a nie kolana
2023-06-02 16:40:54
Artur_z_bažin: parę ładnych lat już obserwuję świat dokoła i wiem jedno: widać wyraźnie, że raz się rolnikom powodziło lepiej, raz gorzej, czasem bardzo dobrze, ale nigdy nie było tak, żeby byli zadowoleni z tego co mają i nawet w czasach największej prosperity narzekali na na wszystko po kolei - teraz mają dotacje z UE dzięki którym żyją naprawdę na niezłym poziomie, no to wybrali sobie rząd PiS który Polskę z UE wyprowadza - moim zdaniem przechytrzyli, teraz zostaje im tylko się modlić
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: