Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Architektura XIX-wiecznego Cieszyna

We wtorek (15.05) na terenie sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie z Ireną French, która opowiedziała o cieszyńskich architekturze XIX wieku. Wydarzenie odbyło się w ramach działania sekcji przeszłość i teraźniejszość cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku.

W czasie trwania prelekcji zaprezentowane zostało wiele zabytków architektonicznych, które były dumą XIX-wiecznego Cieszyna. Część z nich zachowała się w dobrym stanie do dzisiaj, niestety na innych nie widać już śladów dawnej świetności – po czeskiej stronie, przy ulicy Dworcowej 7 znajduje się kamienica Romana Hessa. Kiedyś kamienica ta posiadała niezwykle bogate kolory, dziś niestety jest w kolorze jednolitym, w związku z czym już nie wywiera takiego wrażenia – tłumaczyła prowadząca.

Spora część opisywanych zabytków architektonicznych do dziś znajduje się na terenie niegdysiejszej Saskiej Kępy – najmłodszego z cieszyńskich przedmieść kameralnych. Zgodnie z danymi dzielnica powstała końcem XVIII wieku, na polecenie Alberta Sasko-Cieszyńskiego, od którego wzięła swoją nazwę. Obecnie dzielnica ta znajduje się po czeskiej stronie.

Podczas prelekcji zaprezentowanych zostało również wiele kamienic, znajdujących się dziś po polskiej stronie Cieszyna. Wiele z nich znajduje się na ulicy 3. Maja, często wspominano również architekturę ulicy Głębokiej i Rynku – tutaj opisane zostały między innymi kamienice Eduarda Augusta Schrodera mieszcząca się na Runku, Johanna Krusa, która znajduje się na ulicy Głębokiej 28, czy też należąca niegdyś do Hansa Larasa kamienica mieszcząca się przy ulicy 3. Maja 6.

Część z kamienic niestety dziś nie prezentuje się tak pięknie, jak kiedyś, część została odrestaurowana i zmodernizowana, dzięki czemu zyskały zdecydowanie bardziej nowoczesny wygląd. W zestawieniu stanu dzisiejszego z archiwalnymi zdjęciami, prezentowanymi przez prowadzącą, można sobie wyobrażać, jak Cieszyn prezentował się ponad wiek temu.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: