Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Apel o odśnieżanie samochodów

Nadszedł okres jesienno-zimowy. Jest to czas kiedy na ulicach można spotkać samochody, które jadą całe pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Wielu kierowców decyduje się na lekkomyślną jazdę, mimo, że oznacza to też jazdę pozbawiona widoczności i kontroli nad tym,co się dzieje na drodze. Takie praktyki prowadzić mogą, niestety, do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Dokładne odśnieżenie pojazdu, przede wszystkim szyb i świateł, zapewni dostateczne pole widzenia kierowcy. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części i kierujący niewiele widzi przed sobą. Jazda z tak bardzo ograniczonym polem widzenia może mieć tragiczne skutki. W sąsiednim powiecie odnotowano już pierwsze zdarzenie drogowe, gdzie młody kierowca nie oczyścił szyb z cienkiej warstwy lodu i przy ograniczonej widoczności potrącił pieszego.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu (art 66 ust. 1 pkt. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę.

Korzystając z prawidłowo utrzymanego pojazdu kierujący zapewni bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego oraz uniknie grzywny w drodze mandatu karnego. Poruszanie się takimi pojazdami to wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

red.

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-16 16:23:28
marian1951: Dobrze, że redakcja o tym przypomina, chociaż mam poważne wątpliwości czy trafi to do tych, którzy już niestety popisują się taką nonszolancją. A swoją drogą ; ciekawe czy ktoś został ukarany tak wysokim mandatem. Raczej wcale, widząc ilu \"czapników\" poruszało się po Cieszynie. A zima dopiero przed nami.
2016-11-17 09:45:40
EuSa: \"Czapnicy\",\"Ledowce\"-ci co przy ograniczonej widoczności,czasem zdarzają się tacy co w NOCY jeżdżą na\"dziennych\"!!!!Pozdro i szerokości!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: