Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Alarm przeciwpowodziowy odwołany

 

Wojewoda Śląski odwołał dziś o godzinie 10.00 alarm przeciwpowodziowy i ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe m.in na terenie powiatów cieszyńskiego, bielskiego, pszczyńskiego, wodzisławskiego, miasta Bielsko-Biała.

 

Na terenie powiatu cieszyńskiego wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

 Z uwagi na powagę sytuacji i troskę o mieszkańców ul. Błogockiej w Cieszynie na miejscu powstania osuwiska, na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, 19 maja teren zbadali geolodzy, którzy przygotują szczegółową opinię.  - Wstępnie podali oni wskazówki co do dalszego trybu postępowania. Następnego dnia dwie niezależne firmy specjalizujące się w zabezpieczaniu terenów osuwiskowych przedstawiły kolejność działań, które należy podjąć. Powiat wygenerował w trybie pilnym środki na doraźne zabezpieczenia, które funkcjonować muszą do czasu rozpoczęcia właściwych robót budowlanych zmierzających do stabilizacji osuwających się skarp – mówi Starosta Cieszyński, Czesław Gluza.

W wyniku powstania osuwiska zniszczeniu uległa skarpa powyżej drogi, w wyniku czego zagrożone są obecnie dwa budynki mieszkalne (nr 33 i 39), zniszczona została droga na odcinku ok. 300 m.., a w Lasku Miejskim, w dolnej części osuwiska przewróciło się kilkadziesiąt drzew.

W piątek na zlecenie Powiatu rozpoczęło się doraźne zabezpieczanie osuwiska w rejonie ul. Błogockiej. Polegać ono będzie w głównej mierze na uregulowaniu odpływu wody z tego rejonu, poprzez ułożenie membran i ukierunkowanie spływu wody w sposób zapewniający najbardziej optymalne odwodnienie rejonu osuwiska.

Koszt doraźnego zabezpieczenia rejonu osuwiska to ok. 200 tys. zł. Docelowo same zabezpieczenia skarp na których znajdują się budynki i Lasek Miejski to koszty rzędu 8-12 mln. zł w zależności od postępu zniszczeń, jakie mogą jeszcze nastąpić w kolejnych dniach. Odbudowa drogi może pochłonąć kwotę tego samego rzędu. Obecnie trwa jeszcze szacunkowe wyliczenie środków niezbędnych do wykonania tych robót.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: