Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Aktywni seniorzy na granicy w Hażlachu

We wtorek (28.07) w Hażlachu pojawiła się grupa turystów, którzy w ramach inicjatywny „Aktywny senior na granicy”. Grupa przybyła z gminy Zebrzydowice, a w rolę przewodnika wcielił się Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach.

Wycieczka rozpoczęła się o 9 rano w Kończycach Wielkich na ścieżce hrabiny Gabrieli von Thun-Hohenstein. Zwiedzający odwiedzili zrewitalizowane tereny, zobaczyli siłownię terenową oraz miejsca, gdzie niegdyś bywała hrabina. Aktualne ślady hrabiny wciąż są widoczne – świadczy o tym, chociażby pomnik „dobrej pani”, która zasiadła na ławeczce w swojej małej ojczyźnie. O historii regionu, ciekawych miejscach i lokalnych symbolach opowiedział zgromadzonym wójt gminy.

Następnie uczestnicy wycieczki przejechali autokarem do Hażlacha, gdzie zobaczyli plac Wiktora Wawrzyczka i dom przyrodnika – od kilku lat w naszej gminie trwają działania, które prowadzą do upamiętnienia wybitnych postaci, które niegdyś u nas mieszkały. W Kończycach Wielkich jest to hrabina, w Hażlachu to profesor Wiktor Wawrzyczek. To dobry moment na przytoczenie ciekawych postaci z regionu, gdyż na placu Wiktora Wawrzyczka zagościła wystawa o wybitnych kobietach ze Śląska Cieszyńskiego, na której zaszczytne miejsce znalazła właśnie Dobra Pani z Kończyc. Wystawa została przygotowana również przez mieszkankę naszej gminy – wyjaśniał zebranym Grzegorz Sikorski.

Po zakończeniu zwiedzania placu przed Domem Przyrodnika nadszedł czas na wnętrze. Tam głos zabrał Józef Stoszek, który opowiedział o historii związanej ze zbiorami, czy żniwami, a także o pszczołach, którym w nowej gminnej atrakcji poświęcono sporo uwagi.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-28 18:22:43
tedan: Super niech się cieszą , ze mogą załapać się na wiruska ,żaden zgredzik w maseczce jeszcze niech wójta ucałuja .
2020-07-28 19:05:43
M53: W gminie Zebrzydowice jest najwięcej zachorowań w powiecie. Seniorzy bez maseczek, bez dystansu przepisowego. Aż żal patrzeć, jak starsi ludzie są nieodpowiedzialni.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: