Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Akcja Samorządowa AS - kandydaci i program wyborczy

Wybory tuż-tuż, a kampania wchodzi już na ostatnią prostą. Dziś prezentujemy program oraz założenia wyborcze Akcji Samorządowej AS, których kandydaci startują w wyborach do Rady Miasta Cieszyna, Rady Powiatu oraz na Burmistrza Miasta Cieszyna.

Budujemy krok po kroku

Mądrość podpowiada nam wszystkim, że buduje się tylko na dobrze położonych fundamentach. Tymi fundamentami są dla nas zasady życia społecznego takie jak: uczciwość, rzetelność, roztropność, czy umiejętność współpracy. Tym fundamentem jest również dziedzictwo, które przejęliśmy po przodkach, z którego jesteśmy dumni i które chcielibyśmy przekazywać kolejnym pokoleniom.

W minionej kadencji mieliśmy zaszczyt dołożyć kilka cegieł do tej budowli. Ich symbolem jest cieszyński Dworzec, łączący historię z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, a już wkrótce również z nowoczesnym systemem dynamicznej informacji pasażerskiej. Krokiem milowym było przekonanie władz samorządowych województwa śląskiego do modernizacji linii kolejowej na odcinku Cieszyn – Goleszów. To wielkie osiągnięcie nie byłoby możliwe bez współbrzmienia różnych środowisk społecznych i politycznych na Śląsku Cieszyńskim. To doświadczenie chcielibyśmy przenieść do Rady Powiatu Cieszyńskiego i naszych rad gminnych, gdyż w pełni jesteśmy przekonani, że tylko współpraca, ponad lokalnymi czy partyjnymi interesami, może owocować dalszymi sukcesami.

Współpracę więc czynimy naszym wspólnym znakiem firmowym

Tę współpracę chcemy oprzeć na dwóch bardzo konkretnych zadaniach: zbudowania spójnego systemu transportu publicznego oraz szerszej i pogłębionej promocji Ziemi Cieszyńskiej.

Transport publiczny będzie najważniejszym wyzwaniem zbliżającej się kadencji

Jeszcze w tym roku powołamy zespół roboczy, składający się z samorządowców, przewoźników, specjalistów i społeczników działających na rzecz rozwoju transportu publicznego. Jego zadaniem do 31.03.2019 r. będzie określenie najistotniejszych zadań, harmonogramu i osób odpowiedzialnych za ich realizację. Następnie co kwartał zespół będzie informował opinię publiczną o postępach lub przeszkodach w pracach. Założyliśmy, że punktem wyjścia dla obejmującego cały powiat cieszyński systemu transportu publicznego będą połączenia kolejowe, zarówno te już istniejące jak i te, o które stanowczo i cierpliwie zabiegamy. Na siatce połączeń kolejowych zbudujemy sieć połączeń autobusowych, łączących miejscowości powiatu cieszyńskiego, a na tej sieci oprzemy transport miejski. W przypadku komunikacji autobusowej jesteśmy zwolennikami pakietowania usług, co oznacza konieczność zabiegania o zmiany w prawodawstwie krajowym w takim kierunku, aby przewoźnicy na danej linii (liniach) realizowali zarówno kursy rentowne jak i nierentowne, i aby z takimi przewoźnikami nie mogli konkurować ci, którzy chcą realizować tylko kursy rentowne. Osiągając taki stan, charakterystyczny prawie dla wszystkich państw UE, jednostki samorządu terytorialnego mogłyby decydować się na dofinansowanie usług w transporcie publicznym, jeżeli uznałyby, że przemawia za tym ważny interes społeczno-gospodarczy. Całemu procesowi powinna towarzyszyć stopniowa wymiana taboru na bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

Szersza i pogłębiona promocja Ziemi Cieszyńskiej

Nie ma lepszej reklamy niż ta, która wynika z osobistych przekonań, a te powinny być oparte na rzetelnej wiedzy. Dzisiaj nie wszyscy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zdają sobie sprawę z jego potencjału. Chcemy więc przyczynić się do bardziej usystematyzowanej edukacji regionalnej, podkreślającej walory kulturowe, turystyczne i rekreacyjne naszej ziemi. Chcemy, aby osoby odpowiedzialne w poszczególnych gminach za kreowanie życia kulturalnego spotykały się systematycznie ze sobą i wzajemnie promowały ważne dla naszych miejscowości imprezy. Jednym słowem chcemy przypomnieć, że siła naszych miejscowości leży we współpracy i pokazywaniu całego potencjału Śląska Cieszyńskiego. To samo odnosi się do obszaru gospodarczego, gdzie krok po kroku  odnotowujemy znaczący postęp. Powołaliśmy i zarządzamy Międzygminną Strefą Gospodarczą, sprofesjonalizowaliśmy obsługę inwestorów w ramach powołanych w gminach specjalistów obsługi inwestora, uchwalaliśmy studia i plany zagospodarowania przestrzennego na rzecz tworzenia terenów inwestycyjnych,  zorganizowaliśmy dwie udane edycje Targów Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji. Teraz systematycznie trzeba ten proces poszerzać i udoskonalać, aby mądrze współpracować z II sektorem, czyli z podmiotami gospodarczymi. Jeżeli udało nam się już tyle, może udać się jeszcze więcej, a sprzyjają nam okoliczności zewnętrzne, wśród których należy wymienić najniższe od ponad dwudziestu lat bezrobocie (5%).

Czas na kolejne inwestycje infrastrukturalne

Wiele się już zmieniło w naszych miejscowościach, ale my na tym ani nie chcemy, ani nie możemy się zatrzymać. Chociaż co roku wydajemy miliony złotych na nasze drogi, to jednak ciągle większość z nich czeka na modernizację. Dlatego chcielibyśmy jeszcze większe środki zaangażować w to zadanie. Ważna jednak będzie dla nas przejrzystość i długofalowość w planowaniu inwestycji drogowych. Stąd dla powiatu cieszyńskiego chcielibyśmy zastosować to samo rozwiązanie, które wprowadziliśmy w Cieszynie. Ustalenie długiej listy planowanych inwestycji drogowych w hierarchii wynikającej z bezpieczeństwa i częstotliwości użytkowania danej drogi, a następnie jej konsekwentne realizowanie, z uwzględnieniem koniecznych modyfikacji wynikających m. in. z konsultacji społecznych.  
Obok inwestycji drogowych ważne są również dla nas inne projekty infrastrukturalne zmieniające nasze otoczenie, czyniąc je bardziej funkcjonalnym i uporządkowanym. Przykładem niech będą projekty już zaplanowane w Cieszynie:

„Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” i związana z nim modernizacja Rynku, ul. Głębokiej i obiektu przy ul. Zamkowej 1.
Budowa wspólnie (Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego) hali sportowej z parkingiem wielopoziomowym przy ul. 3 Maja (w miejscu dawnego amfiteatru).
Modernizacja obiektów sportowo-rekreacyjnych (stadion, kąpielisko).
Plac Środkowoeuropejski pod Zamkiem od strony ul. Dojazdowej.

Pełniejszą listę planowanych inwestycji w Cieszynie przedstawiamy na stronie www.as.cieszyn.pl. Z jednej strony obejmuje ona już 57 kategorii zadań, ale z drugiej strony nie przedstawia jeszcze tych pomysłów, o których już strategicznie myślimy w kontekście najbliższych 10 lat. To nie jest przesada, bo już dziś musimy kształtować plany zagospodarowania przestrzennego, układy drogowe, stosunki własnościowe pod kątem budowy centrum usługowo-handlowo-gospodarczego wzdłuż Czarnego Chodnika, poprzez Dworzec Cieszyn po uporządkowanie terenów przy ul. Stawowej. Umownie ten projekt nazywamy „Nowym Cieszynem”.

Nie zapomnimy o rzeczach podstawowych

W naszych programach i działaniu pamiętamy o szkołach, przedszkolach i żłobkach. Zajmujemy się pomocą społeczną, reagując na zmiany wynikające m. in. z sytuacji na rynku pracy. Inwestujemy w kulturę i turystykę, modernizując obiekty i przestrzenie publiczne, a także wspierając ważne dla regionu wydarzenia. Troszczymy się o szeroką ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży, chcących rozwijać swoje talenty i zainteresowania. W Cieszynie możemy doliczyć się kilkuset godzin różnorodnych zajęć tygodniowo, realizowanych przez szkoły, instytucje kultury, kluby sportowe, czy inne organizacje społeczne. Podejmujemy działania na rzecz poprawy jakości powietrza. I tak moglibyśmy jeszcze długo wymieniać zadania, które są dla nas chlebem powszednim. Nie chcąc jednak rozciągać tej listy, dla wielu oczywistej, przedstawiłem Państwu powyżej wybrane tylko zagadnienia, które stanowią szczególne wyzwanie na najbliższy czas.

Idziemy do przodu

Mamy zbyt mało czasu i ograniczone środki finansowe, aby marnować czas na dyskusje o „pietruszce”. W pewnym sensie, nie ważne jest to, kto co powiedział, nie ważne, kto był pierwszy. Ważne, aby Cieszyn i cały powiat cieszyński się rozwijał. Do tego potrzebujemy ludzi chętnych do pracy, potrzebujemy tych, którzy nie szukają swego, ale nierzadko w cieniu innych poświęcają swój czas dla dobra wspólnego. Potrzebujemy spokoju i skupienia się na rzeczach możliwych do wykonania. Potrafimy to robić, o czym świadczy m.in. realizacja stu kilkudziesięciu inwestycji, opisanych na stronie www.cieszyn.inwestycjewgminie.pl. W ofercie naszych miejscowości znalazły się międzynarodowe i ogólnopolskie wydarzenia. Miałem przyjemność koordynować i razem z przedstawicielami innych gmin reprezentować nasz region podczas Dni Polski Południowej w Ambasadzie RP w Brukseli. Cieszymy się ponadto ze stale powiększającej się liczbą odwiedzających nasz region turystów, chwalących nas za gospodarność. To wszystko chcemy robić razem z Państwem jeszcze szybciej i jeszcze skuteczniej.
Przedstawiając Państwu poniżej wybrane aktywności minionej kadencji, polecam wszystkim kandydatów Akcji Samorządowej AS, których listy dołączam do niniejszego artykułu.


Z poważaniem,
Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna


Dziesięć przykładowych inwestycji, zrealizowanych w minionej kadencji w Cieszynie:
1. Dworzec Cieszyn.
2. „Cieszyńska Wenecja” (nagrodzona w 2017 r. przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich).
3. Sala gimnastyczna przy SP 1.
4. Boisko przy G 1.
5. Termomodernizacja SP 6.
6. Realizacja jednego z etapów likwidacji niskiej emisji poprzez wymianę pieców w stu kilkudziesięciu mieszkaniach.
7. Budowa ulicy Hajduka w jej wschodniej części.
8. Modernizacja ul. Pikiety.
9. Modernizacja „Domu Narodowego”.
10. Realizacja czterech edycji budżetu obywatelskiego.

Dziesięć przykładowych projektów społecznych, zrealizowanych w minionej kadencji w Cieszynie:

1. Przeniesienie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej do nowej siedziby.
2. Wprowadzenie Karty Dużej Rodziny.
3. Powołanie Cieszyńskiej Rady Seniorów.
4. Realizacja projektu „Aktywni Seniorzy w Cieszynie”.
5. Organizacja dwóch pierwszych edycji „Nadoziańskich Senioraliów”.
6. Organizacja dwóch pierwszych edycji „Festiwalu Organizacji Pozarządowych”.
7. Realizacji dwóch edycji Festiwalu MURART Cieszyn.
8. Nowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”.
9. Odnowienie kwatery żołnierskiej na cmentarzu komunalnym.
10. Obecność Cieszyna na trasach rozgłośni radiowych: „Zakończenie Lata z Radiem Katowice”, „Lato z Radiem” w Cieszynie (debata wyszehradzka i pierwszy koncert gwiazd krajów Grupy Wyszehradzkiej), „Letnia Trasa Radia Piekary”, „Radiowa Trójka w Cieszynie” i inne.

Dumni możemy być z międzynarodowych konferencji i wydarzeń, których Cieszyn był gospodarzem lub współgospodarzem, a wśród nich: Ogólnopolskich Obchodów Światowych Dni Turystyki, Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach, Światowych Dni Młodzieży, Europasji, Ogólnopolskich Obchodów Roku Reformacji.


Nasi kandydaci do Rady Powiatu Cieszyńskiego:

Okręg nr 1 – Cieszyn:
1. Kawulok Kazimierz
2. Ligocka-Andrzejewska Paulina
3. Neścior Krzysztof
4. Surzycki Andrzej
5. Świba Joanna

Okręg nr 2 – Dębowiec, Goleszów:
1. Brachaczek Czesław
2. Branny Barbara
3. Cieńciała Cezary
4. Klimczak Beata
5. Olszar Adam

Okręg nr 3 – Hażlach, Zebrzydowice:
1. Borski Bronisław
2. Bury Bożena
3. Jas Katarzyna
4. Mazurek Marcin
5. Żebrok Krzysztof

Okręg nr 5 – Skoczów:
1. Kołacz Agata
2. Macura Janusz
3. Muras Jacek
4. Postrzednik Tomasz
5. Szotek Halina

Okręg nr 6 – Brenna, Ustroń:
1. Brachaczek Dawid
2. Georg Andrzej
3. Musiał-Lalik Lucyna
4. Pietrzykowska Maria
5. Puzoń Anna
6. Seligman Paweł

Okręg nr 7 – Istebna, Wisła:
1. Haratyk-Woźniczka Danuta
2. Kaczmarzyk Alicja
3. Mucha Bartłomiej
4. Podżorski Henryk
5. Wawrzacz Justyna

Nasi kandydaci do Rady Miejskiej Cieszyna:

Okręg nr 1 – Marklowice, Boguszowice, Pastwiska, Kalembice, Bobrek:
1. Buzek Maria
2. Cholewa Bożena
3. Dobrucki Jakub
4. Dróżdż Marek
5. Mach Elżbieta
6. Sitek Marian

Okręg nr 2 – os. Piastowskie, os. Liburnia, Mała Łąka:
1. Barton Maria
2. Dorda Krystyna
3. Klus Adam
4. Kluz Wiesław
5. Płoskonka Artur
6. Pońc Stanisław
7. Wiśniowska Katarzyna

Okręg nr 3 – Centrum, Błogocice:
1. Dusek-Francuz Łucja
2. Jesionek Ewa
3. Juroszek Maria
4. Kraszewski Tadeusz
5. Kukuczka Krystian
6. Skałka Jakub
7. Święs Wojciech

Okręg nr 4 – Krasna, Podgórze, Mnisztwo, ZOR:
1. Czycharowski Paweł
2. Franek Renata
3. Frydrychowicz Katarzyna
4. Goryczka Magdalena
5. Macura Ryszard
6. Mleczko Andrzej
7. Pawlita Grażyna


Nasz kandydat na burmistrza Cieszyna:
Ryszard Macura

Materiał sfinansowany ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Akcja Samorządowa AS

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: