Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Akademia filozoficzna w Cieszynie

W piątek (11.10.2019) w Książnicy Cieszyńskiej odbył się pierwszy z cyklu wykładów, wchodzących w skład „Akademii Filozoficznej”. Spotkania będą odbywać się w raz w miesiącu w piątki, a dr Artur Lewandowski wprowadzi w tym czasie słuchaczy w tematy związane z dziejami filozofii i popularnymi koncepcjami.

Pierwszy z cyklu wykładów zatytułowany był „Dzieje filozofii przed Platonem”. Spotkanie miało na celu wprowadzenie słuchaczy w sam temat filozofii, przedstawienie jej podstaw i historii, a także wskazanie, dlaczego dyskusje filozoficzne mogą być tak intrygujące – słowo filozofia dosłownie tłumaczone oznacza umiłowanie mądrości. Prawdopodobnie autorem tej właśnie koncepcji, czyli filozofii jako umiłowania mądrości był Pitagoras. Filozofia jest tłumaczona, jako umiłowanie mądrości, a nie zaś posiadanie mądrości, ponieważ człowiek może do tej mądrości się zbliżać, ale nie posiąść jej zupełnie – wyjaśniał podczas spotkania dr Artur Lewandowski.

Podczas spotkania omówiono również pierwszych znanych filozofów oraz dywagowano nad tłumaczeniami tekstów pierwszych greckich myślicieli, które przez sam fakt dokonania tłumaczenia mogły stracić swój pierwotny sens. Po prelekcji wywiązała się dyskusja, podczas której uczestnicy wskazywali swoje wątpliwości, dotyczące określonych koncepcji oraz dzisiejszego postrzegania pierwszych greckich filozofów.

Po zakończeniu dyskusji każdy z uczestników odebrał indeks Akademii Filozoficznej oraz otrzymał wpis z zaliczeniem pierwszego z wykładów. Wszyscy, którzy będą mogli poszczycić się obecnością na przynajmniej sześciu spotkaniach z cyklu, otrzymają w lipcu specjalny certyfikat. Kolejne spotkanie, które odbędzie się 8 listopada 2019 roku o 16:30 i będzie zatytułowane „Idealizm platoński: pierwszy system filozoficzny w dziejach”. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: