Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

A opony zimowe już masz?

Za Olzą jazda bez zimowych opon, kiedy mróz i śnieg zakończy się mandatem. W Polsce mandat nam nie grozi, ale jak mówi asp.sztab. Ireneusz Korzonek, zastępca Naczelnika Wydziału Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie policja wierzy w mądrość i rozsądek kierowców. Rajdowy Mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz kupił już zimowe opony i lada moment je wymieni, a ty?

Jazda bez zimowych opon zmniejsza przyczepność pojazdu i po prostu jest niebezpieczna. Jak radzi Kajetan Kajetanowicz to ostatni moment na zmianę z tych letnich na zimowe. – Oczywiście żadnemu polskiemu kierowcy nie trzeba przypominać, żeby przed zimą zmienić opony na zimowe. To jest konieczne, tym bardziej w naszych górskich warunkach. Wiele osób zwleka z wymianą opon na zimowe, a to właśnie guma jest tym, co trzyma nas na drodze. Coraz niższe temperatury powodują, że letnie opony stają się twardsze i nie mają odpowiedniej przyczepności z nawierzchnią, szczególnie wtedy, gdy jest zmarznięta. Warto wiedzieć, że opony starsze niż 5 lat tracą swoje właściwości. Zwracać powinniśmy także uwagę na głębokość bieżnika - ta powinna wynosić w przypadku opony zimowej minimum 4 mm – mówi Portalowi OX.PL, Rajdowy Mistrz Polski pochodzący z Ustronia. Jak dodaje z wizytą u wulkanizatora należy się pospieszyć. – Jeśli chodzi o termin zmiany opon na zimowe to istnieje zasada, że zabieramy się za to, gdy temperatura powietrza spadnie do około 6-7 st. C. Patrząc na prognozy pogody, to teraz jest ostatni moment na zmianę opon z letnich na zimowe. Ja już kupiłem komplet nowych zimowych opon do swojego prywatnego samochodu – zapewnia.


W Polsce nie ma obowiązku jazdy na zimowych oponach. Policjanci nie mają takiej możliwości kontroli, jak w Czechach. Tam za jazdę bez zimowych gum, można słono zapłacić. – Póki co nie wystawiliśmy żadnego mandatu, a to z tego względu, że śnieg u nas nie spadł. Kiedy będzie śnieg i mróz będą się odbywać nawet specjalne akcje sprawdzające z jakimi oponami jeżdżą kierowcy. Jeśli ktoś nie będzie miał zmienionych opon będzie musiał zapłacić nawet 2 tys. koron – mówi nprap.Jaroslav Kus, zastępca oficera policji w Karvinie.


Polska policja liczy na rozsądek kierowców, bo w naszym taryfikatorze mandatów nie ma kary za niezmienione opony . –  Myślę, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że tzw. „opony wielosezonowe” to przeżytek. Twarde, letnie opony nie trzymają się drogi,  jak zimowe, wykonane z miękkiej mieszanki dostosowanej do jazdy w niskich temperaturach, w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, jeździć na zimowych oponach dla własnego bezpieczeństwa – mówi asp.sztab. Ireneusz Korzonek.


Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: