Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

A jednak coś się tu zmieni

Cieszyn to piękne miasto, to zdanie nie tylko mieszkańców, ale i turystów, którzy ten skrawek ziemi odwiedzają. - Tu w każdym zakamarku czuć historię miasta, fascynuje unikatowością, a co najważniejsze sprawia wrażenie, jakby się w nim czas zatrzymał. Cicho, spokojnie, idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku i gonitwy – tak Cieszyn opisuje pani Anna z Warszawy.

Współczesny Cieszyn, choć nieduży, należy do znaczących ośrodków kulturalnych, oświatowych i administracyjnych. Turyści chętnie go odwiedzają, zabytki przyciągają wzrok. Mieszkańcy natomiast pytają, co w najbliższym czasie w Cieszynie się zmieni ? Kiedy nastąpi rewitalizacja brzegów Olzy i terenów pomiędzy dwoma głównymi mostami ? Co z remontem kamienic ?

W 2007 roku uchwalony został  Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Cieszyna, który był w kolejnych latach aktualizowany. Program ten obejmuje 21 projektów rewitalizacyjnych, z których wiele dotyczy zabytkowej części Miasta, a więc konkretnych obiektów wpisanych na listę zabytków.

- „Jednym z tych projektów dotyczących przestrzeni pomiędzy głównymi mostami nad rzeką Olzą jest projekt pn. „Rewitalizacja przestrzeni i obiektów w obszarze Cieszyńskiej Wenecji”. W ramach tego projektu przewidziano między innymi działania polegające na: zagospodarowaniu parterów budynków przy ul. Głębokiej wraz z ich zapleczem terenowym na stoku spadającym do ul. Przykopa na pasaż spacerowo – usługowo - handlowy z zielenią towarzyszącą, rewaloryzacji historycznej zabudowy z intensyfikacją funkcji związanych z obsługą ruchu turystycznego (gastronomia, galerie, rzemiosło artystyczne, mini-hotele) wraz ze zmianą funkcji wybranych budynków, rewaloryzacji koryta Młynówki wzdłuż ul. Przykopa, przebudowa przestrzeni publicznych wzdłuż ciągów komunikacyjnych w rewitalizowanym obszarze, w tym budowa ścieżek pieszo-rowerowych, przebudowa placów parkingowych, modernizacja istniejących nawierzchni chodników i ciągów pieszo-jezdnych, modernizacja oświetlenia – czytamy na stronach Urzędu Miasta w „Pytaniach do burmistrza” - ...większość zadań inwestycyjnych objętych projektami rewitalizacyjnymi będzie możliwa, do realizacji w kolejnym okresie budżetowania UE tj. w latach 2014-2020. Ich rodzaj i zakres jest niemożliwy do sfinansowania przez budżet Miasta bez zewnętrznych źródeł finansowania. Powyższe wynika z tego, że w aktualnie obowiązującym Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 środki przeznaczone na finansowanie projektów rewitalizacyjnych w formie dotacji zostały w zasadzie wyczerpane...”

A jednak już niebawem coś się zmieni, kierowcy odetchną...

Zarząd Powiatu Cieszyńskiego przystąpi w bieżącym roku do przebudowy ulicy Bielskiej, odcinka od skrzyżowania z ulicą Cienciały do ulicy Stawowej, na podstawie opracowanego wcześniej i zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedury związane z wyłonieniem wykonawcy robót wszczęte zostaną na przełomie lutego i marca. W założeniach termin realizacji zadania określony został do połowy 2012 roku.

 

 

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: