Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

90 Lat II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

90 Lat II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie - uroczystości w teatrze, część artystyczna, zwiedzanie i spotkania w szkole, wystawa malarstwa Prof. Stefanii Bojdy - 11.10.2019 Fot. Stanisław Konopka
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-13 15:16:41
pogromca ciemnoty: Dlaczego dzieło Mikołaja Kopernika było niebezpieczne dla nauki Kościoła, a jego rozpowszechnianie musiało zostać zakazane? "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika zostało wydane w Norymberdze w roku 1543. Po 73 latach dzieło trafiło na Indeks Ksiąg Zakazanych, czyli spis publikacji, których czytanie i podsiadanie było zabronione pod groźbą ekskomuniki. Sam Mikołaj Kopernik był kanonikiem, duchownym niższej rangi. Początkowo jego dzieło, które nie było rozpowszechnione, nikomu nie przeszkadzało. W 1620 roku Kongregacja wskazała miejsca, które według niej wymagały kilku poprawek. Dopiero głośny proces Galileusza i potępienie przez Kościół wszystkich teorii, które podważały obowiązujący pogląd, że ciała niebieskie krążą wokół Ziemi, spowodowało, że książka Kopernika znalazła się na Indeksie. Dużym zmartwieniem dla Kościoła katolickiego było w owym czasie, w połowie XV wieku, wynalezienie druku. W przedmowie do Indeksu mówi się o nim jako o jednym z najgorszych prześladowców wiary - druk jest "zdradliwą i szkodliwą maszyną". Książki drukowane rozpowszechniały się znacznie szybciej, tym samym niebezpieczne idee trudniej było zatrzymać.
2019-10-13 20:01:18
donekT: ... Co stanowiło podstawę bytu materialnego Kopernika? Niewygodne fakty... Pomijam już pozostałą propagandową otoczkę;) Zresztą jak na krzewiciela ciemnoty przystało.
2019-10-13 20:08:30
pogromca ciemnoty: Precz ciemnoto!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: