Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

800 tysięcy za usuwanie śmieci z Kaczyc

O odpadach, zalegających na terenie byłej kopalni w Kaczycach w powiecie cieszyńskim głośno jest już od dawna. Po raz pierwszy o sprawie mieszkańcy usłyszeli w 2012 roku, kiedy to Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zawiadomił starostę o nieprawidłowościach w sposobie magazynowania odpadów. Od tego czasu podejmowano różne kroki, które w końcu doprowadziły do rozpoczęcia usuwania wysypiska.

W Kaczycach na terenie byłej KWK „Morcinek” ma zalegać nawet 1500 ton odpadów. Śmieci nie pojawiły się jednak znikąd, zostały tam przywiezione legalnie, na podstawie zezwolenia. W wyniku nieprawidłowości zezwolenie zostało jednak wycofane, firma zaprzestała swojej działalności, nie zabrała jednak śmieci. Na szczęście spółka nie mogła zwozić do Kaczyc odpadów niebezpiecznych, gdyż ich składowanie nie było przedmiotem utraconego zezwolenia, frima jedna była zobowiązana do usunięcia wysypiska na własny koszt. Próby wyegzekwowania prawa spełzły na niczym, a powiat został ze śmieciowym problemem.

- Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 800 tys. zł. Zgodnie z wynikiem przeprowadzonego przetargu, Strony ustaliły ostateczny termin usunięcia odpadów na 30 kwietnia bieżącego roku. Do tego czasu wykonawca ma je obowiązek usunąć z terenu dawnej kopalni Morcinek w Kaczycach. W mojej opinii, na ten moment nie jest zasadne ocenianie stanu realizacji postępowania robót, ponieważ wykonawca zgodnie z zawartą umową jeszcze ma sporo czasu do jej wykonania. By ocenić działania wykonawcy, spokojnie poczekajmy do zakończenia prac — mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. Większość kosztów ma zostać pokryta z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,

Podczas wieloletniej batalii, doszło do zmiany przepisów. Na ich mocy powiat cieszyński ostatecznie podjął decyzję o tzw. usunięciu zastępczym odpadów i 22 listopada 2019 roku ogłosił przetarg na realizację zdania. Firma, która wygrała przetarg, wkroczyła na teren byłej KWK „Morcinek” 28 listopada 2019 roku, teoretycznie wszystkie odpady mają zniknąć do końca kwietnia 2020 roku. Powiat czuwa nad prawidłową realizacją zadania — przeprowadzono kontrolę prawidłowości realizacji zadania pt. Wykonanie zastępcze usunięcia odpadów z terenu byłej KWK „Morcinek” w Kaczycach, podczas której stwierdzono wykonanie sprawozdania początkowego, rozpoczęcie prac związanych z usuwaniem odpadów, przetworzenie według stanu na dzień kontroli 345,28 Mg odpadów — wyjaśniają przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-20 09:24:38
jojestelagalicyjok: Szanowni Mieszkańcy; Mamy TO !!! Tu jest moc władzy samorządu powiatowego!!! 8 lat walki i gnój po KWK Kaczyce zostanie wywieziony i utylizowany za Wasze pieniądze!!! Brawo WY. Tak nadzór pilnował likwidacji kopalni, aż się spocili z nadmiaru zajęć i pracy.
2020-02-20 09:34:15
Bugs: Ośla łąko, to nie kopalnia zostawiła 'po sobie' te śmieci tylko firma, która na terenie byłej kopalni wynajęła teren pod działalność gospodarczą. Janusz biznesu nazwoził śmieci i porzucił, zwinął interes i 'szukaj wiatru w polu' bo przecież on jest 'gołodupiec' i nic mu nie można zrobić.
2020-02-20 10:09:00
Tustela: gołodupiec powiadasz,mylisz się buja się mesiem za 500tysi i ma się jak pączuś w masełku, jeszcze udaje sznownego notabla tej Ziemi....porażka pod każdym względem...
2020-02-20 11:04:57
Bugs: Zapewne majątek/zysk firmy zajmującej się śmieciami został dawno wytransferowany albo przeniesiony do innej firmy/spółki, formalnie on nic nie ma z tej firmy co by mogło zostać zajęte. Z dwojga złego to można się cieszyć, że wzorem Chybia na odchodne tego nie podpalili.
2020-02-20 12:42:35
ciotka matylda: Czy przypadkiem to te śmieci walają się ostatnio po miejscowościach powiatu cieszyńskiego?!
2020-02-20 17:43:02
OWCZARZY1: Brawo ty a jak pisałem o szanowanym obywatelu to wszyscy jęczeli w jego obronie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: