Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

80 metrów kwadratowych koronki

Może stanowić piękną ozdobę stołu, jest częścią bielizny, ale jak się okazuje, jej wzór może również doskonale przyozdabiać budynek. Wzór koronki koniakowskiej stał się motywem, który na mural przeniosła warszawska artystka.

Prace nad muralem trwały zaledwie cztery dni. Na jednej ze ścian piekarni w centrum Koniakowa powstał obraz przedstawiający serwetę z motywem koniakowskiej koronki. Jej twórczynią jest NeSpoon – artystka z Warszawy. Zajmuje się ona w swojej twórczości muralami, mozaikami i rożnymi instalacjami. Wykorzystuje w nich często motyw koronki, tym razem był to właśnie wzór znany z Koniakowa.

Podobne prace, których twórczynią jest NeSpoon znajdują się w Polsce i wielu krajach. Jest zapraszana na różne festiwale, tam prezentuje swoją twórczość. Jest znaną artystką związaną ze street artem. Jak przyznaje Lucyna Ligocka z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, pomysł na taką akcję pojawił się już kilka lat temu, kiedy Koniaków świętował jubileusz 300 lecia. Wówczas nie mieliśmy funduszy, teraz udało się je pozyskać z Funduszu Wyszehradzkiego, w ramach projektu 'Koronkowy Wyszehrad'. - mówi.

Obraz na ścianie powstawał kawałek po kawałku, artystka nanosiła na mur poszczególne segmenty wzoru. Wcześniej przygotowała sobie projekt w postaci szablonu, później na podnośniku dzięki zastosowaniu cieniowania obraz jest trójwymiarowy. Sam obraz malowała używając farb w sprayu. - dodaje Ligocka.

Wydarzenie było częścią święta Koronki, które w miniony weekend obywało się w Koniakowie. Koronka na murze robi wrażenie, potęguje je wielki rozmiar obrazu. Jego wymiary to 6 na 14 metrów. To była wyjątkowa akcja, raczej nie planujemy kolejnych tego typu obrazów. Ale, co warto zaznaczyć, oprócz tego dużego muralu powstał także obraz na ścianie domu Tadeusza Ruckiego Przy Galerii na Szańcach. -  mówi Lucyna Ligocka. Mały trójwymiarowy obraz można oglądać również na ścianie, wewnątrz ośrodka kultury.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-17 18:39:50
koszor: Bardzo ładne!
2016-08-18 08:35:03
cd minerwa: Koronkowa robota.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: