80-lecie u Marii Dąbrowskiej

W minionym tygodniu Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu obchodziła 80. urodziny. W roku szkolnym 2017/2018 w placówce pod Goruszką uczy się 424 uczniów w 20 oddziałach. Szkoła dysponuje 17 salami lekcyjnymi, w tym salą informatyczną oraz salą gimnastyczną i biblioteką multimedialną. Kadra pedagogiczna liczy 40 nauczycieli, pracownicy niepedagogiczni to 15 osób.

Początki szkolnictwa w Jaworzu sięgają już XVI wieku, a od wieku XIX istniały dwie szkoły wyznaniowe: katolicka i ewangelicka, które to w roku 1900 zostały przekształcone w jedną pięcioklasową szkołę ludową. 5 września 1937 nastąpiło natomiast uroczyste otwarcie siedmioklasowej szkoły powszechnej w nowo wybudowanym budynku u podnóża Goruszki w bliskim sąsiedztwie obu dotychczasowych budynków szkolnych.

W historii szkoły odcina się kilka ważnych dat i wydarzeń – 1967 ukończenie rozbudowy; 1970 nadanie szkole imienia Marii Dąbrowskiej, pisarki, która wielokrotnie bywała w Jaworzu; 1987 uhonorowanie sztandarem przy okazji jubileuszu 50-lecia.

Przez te wszystkie lata szkoła była remontowana, modernizowana i stale doposażana. Z wszystkich inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat na szczególną uwagę zasługuje termomodernizacja budynku z wymianą instalacji grzewczej, wymianą stolarki okiennej i odnowieniem elewacji oraz pokrycia dachowego.

Wielką dumą napawa nas również budowa boiska wielofunkcyjnego, pięknego placu zabaw oraz doposażenie wszystkich sal lekcyjnych w multimedialne pomoce dydaktyczne. Większość tych inwestycji sfinansowana została z dużym udziałem funduszy unijnych. Z funduszy tych korzystaliśmy również już czterokrotnie podczas realizacji edukacyjnych projektów, dwóch dwuletnich i dwóch trwających jeden rok. Projekty te pozwoliły na poszerzenie naszej oferty edukacyjnej o dodatkowe zajęcia rozwijające oraz wyrównawcze oraz zakup atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, takich jak np. zestawy do zajęć robotyki, tablice multimedialne, komputery. Dodatkowo realizujemy takie programy jak: Szkolny program Aktywnej Współpracy, Ćwiczyć każdy może, Śląska Sieć szkół promujących zdrowie – wyjaśnia Ewa Cholewik, dyrektor podstawówki.

Oprócz zajęć dydaktycznych szkoła oferuje uczniom dziesięciogodzinną opiekę świetlicową oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Dla uczniów potrzebujących wsparcia organizowane są zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z psychologiem i pedagogiem oraz zajęcia rewalidacyjne i wyrównawczo-dydaktyczne. Placówka dba również o rozwijanie pasji i zainteresowań dzięki licznym kołom takim jak: sportowe, szachowe, instrumentalne, wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne, teatralne po angielsku, przyrodniczo- turystyczne, czytelnicze. W tych zajęciach uczestniczy ponad 50 procent uczniów. Praca z nimi owocuje licznymi osiągnięciami w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Do największych sukcesów, którymi warto się pochwalić są tytuły laureatów w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, wysokie miejsca w konkursie biblijnym „Jonasz”, w matematycznym „Kangurze”, spektakularne sukcesy w przeglądach artystycznych zespołu instrumentalnego „Sinfonietta”, w konkursach plastycznych, przeglądach teatralnych. Mocną stroną szkoły jest także sport.

Uczniowie uczestniczą w akcjach ekologicznych „Sprzątanie świata” i „Święto Ziemi”, zbierają makulaturę i zużyte baterie, biorą udział w akcji „Zbieramy – pomagamy”. – Nie zapominamy też o zwierzętach – zbierając karmę dla podopiecznych schroniska Reksio w Bielsku-Białej oraz żołędzie i kasztany dla bielskiego Nadleśnictwa. Uczniowie pod patronatem Samorządu Uczniowskiego włączają się w wiele akcji charytatywnych: „Wkręć się w pomaganie” , „Góra Grosza”, przekazanie wybranej rodzinie zakupionych potrzebnych środków w ramach „Szlachetnej paczki”, udział w akcji „Pola nadziei” na rzecz budowy hospicjum. Cała społeczność szkolna uczestniczyła również w akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, z której to dochody przeznaczane były na potrzeby dzieci z Aleppo i z Nepalu – dodaje dyrektor Cholewik.

Celem szkoły jest to by to było miejsce przyjazne dla ucznia i jego rodzica, ale też by było miejscem gdzie dobrze się pracuje i miło spędza czas.

(red/mat.pras.)


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją