Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

4 miliony na modernizację

Na początku września br. ruszyły prace modernizacyjne w Książnicy Cieszyńskiej. Na ich przeprowadzenie wydane zostanie niemal 4 mln zł. Co się zmieni i skąd te środki?

Jak informuje Witold Kożdoń z Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Książnicy Cieszyńskiej, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w Książnicy Cieszyńskiej zostaną zainwestowane prawie cztery miliony złotych.

Skąd te środki?

Lwią część środków Książnicy udało się pozyskać z rządowego programu:

- W zeszłym roku, w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP zostało jej przyznanych 2 mln 248 tys. zł na modernizację siedziby wraz z wdrożeniem nowej oferty dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Całkowita wartość zadania wyniesie 3 mln 798 tys. zł, a brakującą kwotę (czyli 1 mln 549 tys. zł) dołożyło ze swego budżetu miasto Cieszyn – podaje Kożdoń.

Co zostanie zmodernizowane?

Pieniądze pozwolą na przeprowadzenie kompleksowej modernizacji infrastruktury odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i warunki przechowywania zabytkowych zbiorów bibliotecznych.

- Potrzebę wymiany wyeksploatowanych, dwudziestoletnich systemów, które w coraz mniejszym stopniu spełniają współczesne standardy bezpieczeństwa, cieszyńscy bibliotekarze sygnalizowali od dawna. Teraz, dzięki otrzymanej dotacji, uda się zmodernizować system wykrywania, sygnalizacji i gaszenia pożaru, wymienić systemy sygnalizacji włamania i napadu oraz kontroli dostępu, a także systemy telewizji dozorowej i wizualizacji zagrożeń. Dodatkowo zostanie zainstalowany nowy system wykrywania wycieków wody z instalacji centralnego ogrzewania – wymienia Kożdoń i dodaje: - W ramach inwestycji wymienione będą też urządzenia służące do klimatyzacji magazynów, w których na co dzień są przechowywane zabytkowe księgozbiory. Wnętrza Książnicy zostaną ponadto dostosowane do potrzeb seniorów (m.in. słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku), osób niepełnosprawnych, a także dzieci i młodzieży.

Koniec prac ma nastąpić w 2024 roku

Choć wszechstronna - modernizacja nie potrwa długo - do 2024 roku:

- Po zakończeniu prac Książnica Cieszyńska będzie się mogła pochwalić zrewitalizowaną czytelnią ogólną połączoną z pracownią komputerową. Projekt zakłada jej przeobrażenie w komfortowe i nowoczesne miejsce (choć nawiązujące do historii), gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli korzystać z cieszyńskich księgozbiorów w tradycyjny oraz cyfrowy sposób. W ramach inwestycji również znajdujące się na zapleczu biblioteki niewielki plac i ogród zostaną uporządkowane, wyposażone w elementy małej architektury i oddane do użytku gości korzystających z sali konferencyjnej - wymienia Kożdoń.

Nie ma róży bez kolców

Jak zauważa pracownik Książnicy, prace wiążą się z niedogodnościami:

- Niestety zanim dobiegną końca, zarówno bibliotekarzy jak i gości biblioteki czeka szereg utrudnień, ograniczeń i obostrzeń. Pracownicy Książnicy będą robić wszystko, by dostęp zbiorów był jak najdłużej zachowany, prawdopodobnie jednak utrudnień nie da się uniknąć- zauważa.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-14 15:15:23
św. Patryk.: Ja tylko dodam, że Państwu szefostwu Książnicy należy się nagroda za mistrzostwo regionalne w survivalu. Nic i nikt ich nie ruszy, to jeden z najmocniejszych elementów cieszyńskiej układanki towarzyskiej.
2023-09-14 15:39:12
miriam11: Eee, jakosik po taniości to chcom robić. Przeca to iny 3 tramwaje.
2023-09-15 09:28:50
zbiges: Gospodarka, głupcze... To stwierdzenie Billa Clintona z lat 90tych ubiegłego stulecia wydaje się szczególnie aktualne w Cieszynie. Na istotne inwestycje drogowe brak pieniędzy...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: