Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

30. finał WOŚP: zagra dla okulistyki dzieci

Ogłoszono temat jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zagra 30 stycznia 2022 roku. Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak ogłosił, że zbiórka będzie prowadzona dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

 "Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w którego ramach przebadano blisko 255 tys. dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci" - przekazała Fundacja WOŚP w komunikacie.

Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc - podkreśla okulistka prof. dr hab. Mirosława Grałek, ekspertka Fundacji WOŚP.

Obok licznych specjalistycznych urządzeń, które wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, jednym z kluczowych zakupów WOŚP ma być angiograf dwupłaszczyznowy. Pozwala on na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem 30. Finału WOŚP ma być również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Dzięki niemu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Oficjalna rejestracja lokalnych zbiórek 30. Finału WOŚP rusza 11 października, a rekrutacja wolontariuszy - 8 listopada.

AK, Inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-11 07:57:33
Oko: A zgodnie ze standardami Owsiaka, że sprzętu skorzystają tylko zapreparatowani.
2021-10-11 19:56:38
wojtoj: Jurku Owsiaku. Po tylu latach po raz pierwszy mam dylemat czy wesprzeć WOŚP. Właśnie ze względu na segregację, którą wprowadziłeś u siebie.
2021-10-12 09:59:13
Tustela: ja tezzzzzzzzzzzzzzż
2021-10-12 16:03:39
Marx.: "SEGREGACJA: jeden z podstawowych procesów ekologicznych polegający na tym, że organizmy należące do różnych gatunków zajmują oddzielną, wydzieloną przestrzeń w ramach danego zbiorowiska, izolując się w ten sposób od innych osobników w tej przestrzeni. W socjologii proces segregacji oznacza zajmowanie odrębnych obszarów, najczęściej w odniesieniu do przestrzeni miasta przez społeczności należące do różnych kultur, dzięki czemu mogą one zachowywać swoją tożsamość. Naturalna segregacja przyczyniać się może do tworzenia się gett. Możliwa jest też segregacja wymuszona przez sytuację polityczną, gdzie pewne społeczności izolowane są od innych na mocy prawa, np. segregacja rasowa w szkołach." Segregacja w znaczeniu podziału społeczności dotyczy przypadków, kiedy poszczególne osoby nie mają wpływu na cechy o segregacji stanowiące - nie ma więc to określenie zastosowania odnośnie dobrowolnych i powszechnie dostępnych bezpłatnych szczepień. Proponuję używać haseł typu "samowykluczenie" albo "grupowy masochizm". Pozdrawiam przerażonych płaskich, z czułością i współczuciem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: