Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

26 osób na finiszu - zakończył się kolejny kurs komputerowy

26 osób, w tym 14 seniorów i 12 osób poszukujących pracy właśnie ukończyło wędrówkę po ''cyfrowym świecie'', w ramach komputerowego kursu organizowanego przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie.

W kursie komputerowym, który dla seniorów i osób poszukujących pracy zorganizowała Biblioteka Miejska w Cieszynie wzięło udział łącznie 26 osób. 

14 seniorów i 12 osób poszukujących pracy w trakcie 7-tygodniowego kursu, który odbywał się w czytelni cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej zapoznało się z podstawami obsługi sprzętu komputerowego i Internetu. W poznawaniu cyfrowych tajników pomagali uczestnikom "cybernawigatorzy", czyli pracownicy i wolontariusze, którzy promują praktykę stosowaną w USA, a mało rozpowszechnioną w polskich bibliotekach  

- Było to przedsięwzięcie zorganizowane w ramach projektu „Information for the people” („Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”), którego inicjatorem jest  Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,  realizująca Program Rozwoju Bibliotek. Środki finansowe pozyskane na wdrożenie tej inicjatywy pochodzą z dotacji Departamentu Stanu USA – wyjaśnia Magdalena Strządała z BM w Cieszynie - W miarę zapotrzebowania odbywały się też konsultacje  i szkolenia indywidualne, podczas których kursanci, pod okiem „cybernawigatorów”, mogli pogłębiać wiedzę z zakresu obsługi komputera i wyszukiwania informacji (szczególnie dotyczących rynku pracy).  

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowała propozycję współpracy przy realizacji projektu do siedmiu bibliotek, których przedstawiciele uczestniczyli w wizycie studyjnej do USA i stali się współautorami wniosku o dofinansowanie projektu. Wśród zaproszonych do udziału w realizacji projektu znalazła się również Biblioteka Miejska w Cieszynie. 

Celem projektu było między innymi przetestowanie i wdrożenie usługi „cybernawigatorów”. - „Cybernawigatorami” w Bibliotece byli jej pracownicy i wolontariusze, którzy zgłosili się do współpracy przy projekcie „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach” - wyjaśnia M. Strządała - Mamy nadzieję, że ta nowa biblioteczna usługa, która jest rozszerzeniem funkcji informacyjnej, wychodzi naprzeciw nowym potrzebom i pomoże w rozwiązywaniu ważnych problemów w środowisku lokalnym, jakim jest bezrobocie i wykluczenie cyfrowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim „cybernawigatorom”- wolontariuszom za zaangażowanie, poświęcony czas i pomoc w realizacji projektu „Information for the people” („Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”).

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: