230 mieszkańców - podsumowanie
230 mieszkańców powiatu cieszyńskiego wzięło udział w projekcie realizowanym od lipca zeszłego roku przez Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” Stowarzyszenia „Być Razem” w Cieszynie.
Rodziny z dziećmi, które padły ofiarą przestępstwa lub krzywdzenia, w ramach projektu, mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, a także uzyskać poradę prawną. Celem działań było udzielenie pomocy psychologicznej i prawnej dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom oraz działania edukacyjne dla profesjonalistów zajmujących się tym problemem.
Z pomocy psychologicznej skorzystało łącznie 79 osób, w tym 43 dzieci. Część zgłaszanych spraw dotyczyła przestępstw w stosunku do dzieci, dlatego ważnym aspektem pomocy psychologicznej i prawnej było przygotowanie dziecka i rodziców do roli świadka w sądzie. Z poradnictwa prawnego skorzystało w sumie 97 osób, w tym 4 dzieci. Rodzice dzieci skrzywdzonych otrzymali porady prawne w zakresie postępowania w sytuacji przemocy, zyskali wiedzę na temat praw pokrzywdzonych, reprezentacji nieletniego w sądzie oraz form przesłuchań dzieci i młodzieży w Sądzie i Prokuraturze Rejonowej w Cieszynie.
W ramach projektu odbyła się również konferencja interdyscyplinarna "Dziecko pod ochroną" podczas której w sali konferencyjnej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem" w Cieszynie zastępca prokuratora rejonowego Agata Durbacz przybliżyła kwestię dotyczącą „Dziecka w postępowaniu karnym”, dr Agnieszka Roszkowska przekazała wskazówki osobom przesłuchującym dzieci ,natomiast mgr Magdalena Tomkiewicz przedstawiła uczestnikom spotkania metody pogłębionej pozytywnej komunikacji między rodzicem a dzieckiem. Swoim doświadczeniem podzieliły się również mgr Katarzyna Kauer i mgr Anna Wąsik.
Teraz przyszedl czas na podsumowanie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.