2024 Rokiem Głównego Szlaku Beskidzkiego
Na wtorkowej (28.11.2023) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego radni jednogłośnie zdecydowali, żeby przyjąć uchwałę ustanawiającą rok 2024 Rokiem Głównego Szlaku Beskidzkiego im. K. Sosnowskiego.
W 2024 roku przypada 100. rocznica wyznaczenia Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego na terenie Śląska Cieszyńskiego. Szlak turystyczny, znakowany kolorem czerwonym, biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest on najdłuższym szlakiem w polskich górach.
Główny Szlak Beskidzki został wyznakowany w latach 1924-35 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego, jednego z najbardziej znanych animatorów ruchu turystycznego w Beskidach, autora wydanego w 1914 roku pionierskiego przewodnika po Beskidach Zachodnich.
- Znakowanie szlaku rozpoczęto w roku 1924 od Ustronia i w tym samym roku zakończono prace znakarskie w Węgierskiej Górce. Ostatecznie pierwszy etap prac znakarskich zakończono w Krynicy w roku 1929. W trakcie swojej blisko stu letniej historii Główny Szlak Beskidzki wielokrotnie zmieniał swój koniec. Pierwotnie była to Krynica później Czarnohora i po okresie drugiej wojny światowej szczyt Halicz, aby aktualnie kończyć się w miejscowości Lutowiska powiat Ustrzyki Dolne. Początkiem szlaku zawsze był Ustroń mimo zmieniających się lokalizacji Szlaku na jego terenie – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Zob. Projekt uchwały (pdf)
Uzasadnienie uchwały można przeczytać również, że „Z pozyskanych informacji wynika, że w Urzędzie Miejskim w Ustroniu podjęte zostaną działania w celu podjęcia takiej uchwały. Ponieważ bezspornie od samego początku Główny Szlak Beskidzki przebiegał przez Czantorię, Soszów, Stożek, Przełęcz Kubalonka i Baranią Górę, czyli powiat cieszyński to jest to wspaniała okazja do podjęcia takiej uchwały także przez samorząd powiatowy.”
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
