Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

2024 Rokiem Głównego Szlaku Beskidzkiego

Rok 2024 będzie w powiecie rokiem Głównego Szlaku Beskidzkiego – zdecydowali wczoraj (28.11.2023) radni powiatowi. W 2024 roku minie 100 lat od wyznaczenia tego rozpoczynającego (lub kończącego się) w Ustroniu najdłuższego szlaku turystycznego w Polsce.

Na wtorkowej (28.11.2023) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego radni jednogłośnie zdecydowali, żeby przyjąć uchwałę ustanawiającą rok 2024 Rokiem Głównego Szlaku Beskidzkiego im. K. Sosnowskiego.

W 2024 roku przypada 100. rocznica wyznaczenia Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego na terenie Śląska Cieszyńskiego. Szlak turystyczny, znakowany kolorem czerwonym, biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest on najdłuższym szlakiem w polskich górach.

Główny Szlak Beskidzki został wyznakowany w latach 1924-35 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego, jednego z najbardziej znanych animatorów ruchu turystycznego w Beskidach, autora wydanego w 1914 roku pionierskiego przewodnika po Beskidach Zachodnich.

- Znakowanie szlaku rozpoczęto w roku 1924 od Ustronia i w tym samym roku zakończono prace znakarskie w Węgierskiej Górce. Ostatecznie pierwszy etap prac znakarskich zakończono w Krynicy w roku 1929. W trakcie swojej blisko stu letniej historii Główny Szlak Beskidzki wielokrotnie zmieniał swój koniec. Pierwotnie była to Krynica później Czarnohora i po okresie drugiej wojny światowej szczyt Halicz, aby aktualnie kończyć się w miejscowości Lutowiska powiat Ustrzyki Dolne. Początkiem szlaku zawsze był Ustroń mimo zmieniających się lokalizacji Szlaku na jego terenie – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Zob. Projekt uchwały (pdf)

 Uzasadnienie uchwały można przeczytać również, że  „Z pozyskanych informacji wynika, że w Urzędzie Miejskim w Ustroniu podjęte zostaną działania w celu podjęcia takiej uchwały. Ponieważ bezspornie od samego początku Główny Szlak Beskidzki przebiegał przez Czantorię, Soszów, Stożek, Przełęcz Kubalonka i Baranią Górę, czyli powiat cieszyński to jest to wspaniała okazja do podjęcia takiej uchwały także przez samorząd powiatowy.”

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: