Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

2 dni wolnego to za mało?

Dodatkowe dni wolne od pracy ?– na taką decyzję czeka wielu rodziców. Nieco mniej optymistycznie w przyszłość patrzą pracodawcy, którzy za wolne swoich pracowników musieliby zapłacić.

Aktualnie zgodnie z kodeksem pracy pracownikom wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługują w ciągu roku dwa dni zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dzięki wprowadzonym zmianom rodzice, którzy wychowują więcej niż jedno dziecko zyskaliby dodatkowe dni wolne w pracy. Obecnie dla wszystkich ta liczba jest stała, bez względu na to, czy w rodzinie wychowuje się jedno, dwoje, czy więcej dzieci.

- Dwa dni wolne w ciągu roku na załatwienie spraw związanych z dzieckiem to za mało – wyrażają swoje zdanie rodzice.

28 lipca Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak w sprawie związanych z rodzicielstwem uprawnień pracowników, określonych w art. 188 Kodeksu pracy. W wystąpieniu Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Pracy i Polityki Społecznej czytamy "...Docierają do mnie sygnały od rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko, świadczące o tym, że dla nich obowiązujący wymiar dni wolnych od pracy jest niewystarczający. Rodzice wskazują, że w związku z wychowywaniem większej liczby dzieci, spraw z nimi związanych jest więcej, choćby były tego samego rodzaju. Informują mnie, że gdy wykorzystają dwa dni wolne w związku ze sprawami jednego z dzieci, nie mają już takiej możliwości w związku z załatwieniem spraw dotyczących pozostałych dzieci, przez co czują się niesprawiedliwie traktowani przez przepisy prawa pracy".

Czy rodzice zyskają dodatkowe dni wolne od pracy dowiemy się prawdopodobnie już pod koniec sierpnia. A póki co warto pamiętać, że z prawa do opieki nad dzieckiem może skorzystać zatrudniona matka, zatrudniony ojciec, lub opiekun dziecka. Gdy obydwoje rodzice pracują, mają prawo podzielić się tym uprawnieniem. Wtedy każde z nich może wziąć po jednym dniu opieki nad swoją pociechą.

Czy 2 dni to za mało? - wypowiedz się...

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: