Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

15.000 zł kary za tachografy

Zgodnie z nową ustawą, która obowiązuje od 3 września, osoby starające się zmienić dane, zapisywane przez tachografy narażają się na karę w wysokości nawet 15.000 złotych. Takie regulacje mają zapobiegać fałszowaniu danych, a co za tym idzie poruszaniu się po drogach przemęczonych kierowców samochodów ciężarowych.

Fałszowanie danych, które są zapisywane na tachografach, jest możliwe dzięki specjalnym oprogramowaniom, stworzonym właśnie w tym celu. Inne sposoby to m.in. przerwa w zasilaniu urządzenia, czy też zastosowanie magnesu. Dzięki fałszowaniu danych, w razie kontroli, przebieg jazdy wydaje się prawidłowy. W rzeczywistości jednak kierowcy jeżdżą niejednokrotnie przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy, aby ładunek został dostarczony najszybciej jak to tylko możliwe. Przemęczeni kierowcy samochodów ciężarowych cechują się o wiele gorszym refleksem, w związku z czym ryzyko wypadku jest większe.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jednorazowa kara za fałszowanie danych z tachografów będzie wynosiła maksymalnie 15.000 złotych. Warto również zwrócić uwagę, że kierowca pojazdu w sytuacji, gdy wykryte zostanie naruszenie pracy tachografu, również naraża się na mandat karny. Z kolei przedsiębiorca, który rażąco narusza przepisy, dotyczące czasu pracy kierowców, może również narazić się na cofnięcie licencji.

Akt prawny, który reguluje kary za fałszowanie danych z tachografów, jest odpowiedzią na rozporządzenia unijne, które każą harmonizować niektóre przepisy socjalne państw członkowskich, odnoszące się do transportu drogowego. Polscy ustawodawcy dodatkowo zdecydowali się na wprowadzenie regulacji, dotyczących warunków prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów oraz zadań organów i jednostek właściwych w zakresie sprawowania kontroli nad tachografami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: