Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

130. rocznica ewangelików

Seminarium popularno-naukowe, nabożeństwo i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Franciszkowi Michejdzie na budynku szkoły przy ul. Sienkiewicza 2. W najbliższy weekend odbędą się uroczystości z okazji 130-tej rocznicy założenia Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej.

- W 1881 roku ks. Franciszek Michejda z Nawsia na Zaolziu zainicjował powstanie Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej, które zajmowało się wydawaniem publikacji w języku polskim, sprowadzaniem i propagowaniem książek, zaś po I wojnie światowej uruchomiło Alumnat dla dziewcząt, który mieścił się w budynku przy Sienkiewicza 2 i nosił imię ks. F. Michejdy – opowiada Lidia Pałac, dyrektor Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego. Po II wojnie Alumnat wznowił działalność, jednak w 1952 roku przejęły go władze państwowe i otwarły internat dla chłopców z Technikum Mechaniczno-Elektrycznego. W 1963 roku władze ostatecznie rozwiązały Towarzystwo Ewangelickie. Po przemianach udało się reaktywować Towarzystwo Ewangelickie. - Zebranie założycielskie odbyło się w 1991 roku, czyli obchodzimy też 20 lat istnienia Towarzystwa po reaktywowaniu. Dziś głównym celem istnienia jest również działalność oświatowa. W liceum, gimnazjum, szkole podstawowej oraz przedszkolu uczy się łącznie około 570 osób – kontynuuje Lidia Pałac.

Uroczystość 130-tej rocznicy założenia Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej rozpocznie seminarium popularno-naukowe (29 października, sobota, godz. 10:00; Cieszyn, budynek Towarzystwa Ewangelickiego, ul. Sienkiewicza 2). Wśród panelistów znaleźli się: ks. Jan Wacławek z Nawsia, Barbara Michejda-Pinno, ks. Janusz Sikora, Jan Kliber i ks. Roman Dorda. W niedzielę (30 października) na 10:00 organizatorzy zapraszają do udziału w nabożeństwie (Ewangelicko-Augsburski Kościół Jezusowy w Cieszynie) upamiętniającym 130-tą rocznicę powstania Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej oraz uroczyste nadanie Towarzystwu Ewangelickiemu w Cieszynie imienia ks. Franciszka Michejdy. Kazanie wygłosi ks. Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Po uroczystym nabożeństwie uczestnicy przejdą pod budynek szkoły przy ulicy Sienkiewicza, gdzie wezmą udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: