Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

125 lat Macierzy

29 maja w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbył się jubileusz 125-lecia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi: Jan Olbrycht poseł do Europarlamentu Europejskiego, poseł Stanisław Szwed, Czesław Gluza starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek wicestarosta cieszyński, Jan Sztwiertnia przewodniczący Rady Powiatu, Stanisław Kubicius członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Bogdan Ficek burmistrz Cieszyna, zastępcy burmistrza Włodzimierz Cybulski i Jan Matuszek, Halina Bocheńska przewodnicząca Rady Miejskiej i Anna Grygierek burmistrz Strumienia.

Mariusz Makowski prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej wygłosił podczas jubileuszu okolicznościowe przemówienie.

- Obchodzimy dzisiaj 125 lat naszego Stowarzyszenia. Kto by pomyślał, że pomysł założenia naszego Stowarzyszenia przez  pierwszego z prezesów Macierzy - Pawła Stalmacha, będzie tak długotrwały i zaobfituje tak pięknie, czego dzisiaj mamy dowód.  Początki Macierzy były skromne i trudne – zauważył Mariusz Makowski.

Tragiczny w skutkach nie tylko dla naszej ziemi, ale i dla Macierzy stał się podział Śląska Cieszyńskiego w roku 1920 pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Powstały dwa odrębne Towarzystwa. – Nie wyobrażam sobie, że świętować dzisiejszy jubileusz tylko połowicznie, Macierz w dalszym ciągu pomimo, że jest podzielona granicą – jest jednym, żywym, polskim organizmem – podkreślił Mariusz Makowski prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

(bsk)

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: