Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

12 wieków Cieszyna

1200 lat temu spotkali się trzej bracia i założyli miasto Cieszyn.  To legendarne wydarzenie stało się inspiracją do zorganizowania wielu imprez poświęconych wiekowemu miastu. Również Biblioteka Miejska w Cieszynie postanowiła uczcić 1200 rocznicę legendarnego założenia piastowskiego grodu organizując konkurs poetycki pod hasłem „Był. Jest. Będzie. 12 wieków Cieszyna”.  

Poetyckie zmagania zakończyły się uroczystym podsumowaniem i wręczeniem nagród wszystkim laureatom. Finał konkursu odbył się w Cafe Muzeum, gdzie zgromadzeni goście mogli wysłuchać wierszy konkursowych i wybrać ten, który najbardziej przypadł im do gustu.

Spośród wszystkich wierszy nadesłanych na konkurs jury w składzie: dr Joanna Jurgała-Jureczka, dr Jadwiga Miękina-Pindur oraz Lucyna Przeczek-Waszkowa wybrało 22 utwory, które ubiegały się o nagrodę publiczności. Przyznano ponadto nagrody i wyróżnienia regulaminowe.

Zarówno jury, jak i publiczność przybyłą do Cafe Muzeum najbardziej zauroczył wiersz Beaty Kalińskiej „Kabot”, który zdobył I miejsce oraz nagrodę publiczności. II miejsce zdobył Rafał Sikora za wiersz „był jest będzie (12 wieków Cieszyna)”, natomiast miejsce III wierszem „Mój Cieszyn” wywalczył sobie Jacek Jurys.

Jury przyznało również pięć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: Grażyna Ciompa-Wucka, Miłosz Kamil Manasterski, Katarzyna Miarczyńska, Beata Sabath i Andrzej Ziobrowski. W gronie laureatów znalazła się również Aleksandra Kempna -  otrzymała nagrodę specjalną bibliotekarzy.  

Laureaci odebrali swoje nagrody z rąk wicestarosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka oraz zastępcy Burmistrza Miasta Cieszyna Włodzimierza Cybulskiego.

Uczestnicy spotkania oprócz płynących prosto z serca strof o Cieszynie mieli okazję wysłuchać nastrojowej muzyki w wykonaniu Ewy Owczarzy z zespołem. Konkurs zorganizowany został w ramach projektu Czytanie zbliża narody.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: