Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

100 lat to już spora historia

To już wiek historii wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie. Właśnie świętowany jest jubileusz 100-lecia założenia skoczowskiego zboru.

W 1911 r. Paweł Niedoba i Ferdynand Dzik założyli grupę adwentystyczną w Skoczowie. Dwa lata później zbór liczył 80 członków ze Skoczowa, Brennej, Wisły, Jaworza. Pierwsze nabożeństwa sobotnie odbywały się u brata Szalbuta w Skoczowie, u brata Bażanowskiego w Bładnicach i w Brennej u brata Holeksy. Jednak już przed wojną, we wzniesionym w 1926 roku domu modlitwy, odbywały się w Skoczowie zjazdy i spotkania okręgowe, które często łączyły się z niedzielnymi wycieczkami w góry. W latach 80. członkowie zboru doczekali się nowego projektu architektonicznego i tak powstawał kościół, który otwarto w 1991 r. w osiemdziesięciolecie istnienia skoczowskiego zboru.

Wyznawcy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego swoje prawa wiary opierają na tym co zostało zapisane w Piśmie Świętym. – Wierzymy w powtórne przyjście Chrystusa. Adwent to oczekiwanie i my czekamy na tę chwilę – mówi Andrzej Cichy, przedstawiciel Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie.

Ta społeczność opiera się na Biblii, stąd też chrzest udzielany jest jak czytamy w Piśmie  - dorosłym, świadomym wyznawcom. Adwentyści nie jedzą pokarmów uznawanych wedle Pisma Świętego za nieczyste, m.in. wieprzowiny. – Wiele osób należących do Kościoła Adwentystów jest wegetarianami, choć nie jest to zasadą tego Kościoła. "Kościół zaleca tę dietę, jednak nie jest ona obowiązkiem wierzących" – tłumaczy Andrzej Cichy.

Duchowni Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego mogą posiadać rodziny, nie ma w tym Kościele celibatu. Ślubu wszystkim wyznawcom udzielają duchowni. Ślub możliwy jest wyłącznie pomiędzy kobietą i mężczyzną.
Kościół Adwentystów podobnie jak inne Kościoły, posiada Ustawę państwowo-kościelną.

Kilka razy w roku w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego można przyjmować komunię świętą. – Jest dokładnie tak, jak napisano w Biblii. Mamy chleb, wino i umywanie nóg – opowiada nasz rozmówca.


Zgodnie treścią IV przykazania Świętym Dniem odpoczynku jest sobota. Adwentyści  obchodzą od zachodu w piątek do zachodu w sobotę.  W dzień sobotni zgromadzają się na nabożeństwach w swoich Domach Modlitwy.
Pomimo różnic między konfesyjnych z szacunkiem odnosimy się do każdego człowieka. Działalność Kościoła obejmuje również działania pomocowe oraz promocję zdrowego stylu życia poprzez liczne programy dla społeczeństwa – dodaje Andrzej CIchy

Ogromną rolę w trakcie liturgii odgrywają chóry zborowe, które wzbogacają modlitwę pięknym śpiewem. Z resztą nie mogło tych głosów zabraknąć również podczas obchodów 100-lecia. Wiele chórów i solistów zaprezentowało się śpiewając psalmy i pieśni. Jeden z nich Ebenezer został reaktywowany na okoliczność jubileuszu. Sobotnie obchody rozpoczęły się o 9.30 i trwały do wieczora. Specjalnie na tę okoliczność z dalekiej Australii do Skoczowa przybył pastor Samuel Braga. Prowadzi on wykłady każdego dnia ( oprócz czwartku) , w Skoczowskim Domu Modlitwy , przy ulicy Osiedlowej 26 od niedzieli 18 września do  2 października o godzinie 18.00.
Czytaj więcej "100 lat na ziemi skoczowskiej"

Podczas stulecia skoczowskiego zboru nie zabrakło znamienitych gości.  - Cieszymy się, że na nasze zaproszenie przybył pan Tadeusz Kopeć  poseł RP; Czesław Gluza Starosta Cieszyński; ks. Adam Podżorski i delegacja chóru Gloria z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Halina Gatner, dyrektor ZS nr 1, gdzie regularnie odbywają się nasze wykłady Klubu Zdrowia. Cieszymy się również, że odwiedził nas też pastor Paweł Lazar- przewodniczący naszego Kościoła w Polsce oraz Jarosław Dzięgielewski – przewodniczący Diecezji Południowej w Krakowie. ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. PIOTR IWACZ

Wykłady Samuela Bragi  są też dostępne w formie dźwiękowej na stronie www.skoczow.maranatha.pl.
Wszystkich melomanów zapraszamy  na specjalny Koncert Muzyczny,  który odbędzie się w najbliższą sobotę 24.09.2011r. Po wykładzie wystąpi zespół muzyczny "ALL4HIM".

ZOBACZ WYSTĘP:

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: