Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

100 lat od odkrycia insuliny

W maju minęło 100 lat od przełomowego odkrycia w Toronto, które uratowało życie milionów osób z cukrzycą. Sir Frederick Banting miał zaledwie 30 lat, gdy w 1921 roku wyizolował insulinę. Odbierając w 1923 roku Nagrodę Nobla, został najmłodszym w historii jej laureatem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Aby uczcić to wydarzenie 17 maja 2021 r. ruszyła kampania internetowa pod nazwą "Insulina 100".

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości 100-lecia odkrycia insuliny, edukowanie o insulinie pod kątem historycznym i naukowym oraz zwrócenie uwagi na nierówności w dostępie do insuliny na świecie. W ramach kampanii odbiorcy mogą poznać historię insuliny i ciekawostki z nią związane, posłuchać ekspertów z dziedziny diabetologii, wziąć udział w dyskusji na temat insuliny i insulinoterapii oraz stać się częścią fotograficznego projektu.

Insulina jest hormonem, który odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów. O jej działaniu najczęściej mówi się w kontekście zaburzeń metabolicznych – insulinooporności oraz cukrzycy. Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę chorować może nawet 400 milionów ludzi. Zaburzenia te dotyczą coraz większej części populacji, dlatego warto wiedzieć, czym jest i jak działa insulina.

Osoby zainteresowane kampanią "Insulina 100"mogą ją śledzić na:
• Facebook - www.facebook.com/insulina100
• Instagram - www.instagram.com/insulina.100
• Blog - https://insulina100.wordpress.com/

Inicjatywa godna poparcia jej i przybliżania problemu cukrzycy czy to osobom na takie schorzenie cierpiące jak i osoby, które są zagrożone na nią zachorowaniem. „Cukrzyca to choroba, która nie boli ale wyniszcza organizm”.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-16 16:38:16
elap: Co tam insulina... Stworzenie szczypawki na covid w ciągu kilku miesięcy to prawdziwy cud!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: