Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

100 kobiet na 100-lecie Niepodległej

We wtorek (12.11.2019) na cieszyńskim rynku odbyło się otwarcie wystawy „100 kobiet na 100-lecie Niepodległej”. W ramach wystawy wydany został również specjalny album przybliżający sylwetki 100 wyjątkowych kobiet ze Śląska Cieszyńskiego. Za część merytoryczną wystawy odpowiadała Władysława Magiera – lokalna historyk od lat zajmująca się zgłębianiem historii niezwykłych kobiet.

Po uroczystym otwarciu wystawy, które miało miejsce na cieszyńskim rynku, zgromadzeni goście przenieśli się do Domu Narodowego, gdzie odbyło się spotkanie promujące wystawę. Władysława Magiera wyjaśniała między innymi, jak ważna była rola kobiet w historii naszego kraju – bez kobiet praktycznie nie byłoby ani pierwszej, ani drugiej niepodległości. Można powiedzieć, że za każdym niezwykłym mężczyzną, który zapisał się na kartach historii, stoi równie niezwykła kobieta. Oczywiście, działa to również w drugą stronę, za każdą niezwykłą kobietą, stoi niezwykły mężczyzna. W tym przypadku jednak skupiliśmy się na setce pań, które w jakiś sposób wpłynęły na naszą historię – mówiła Władysława Magiera podczas spotkania.

W albumie, który można było otrzymać podczas spotkania, znajdują się życiorysy 100 niezwykłych kobiet z rejonu Śląska Cieszyńskiego. W swoich poprzednich książkach Władysława Magiera opisała sylwetki około 75 kobiet, w związku z czym do albumu  wydanego w ramach działań Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, musiała opracować 25 kolejnych biogramów. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-13 19:28:55
tom lem: Co za mądre zdania i można rzecz filozoficzne odkrycie " bez kobiet praktycznie nie byłoby ani pierwszej, ani drugiej niepodległości. Można powiedzieć, że za każdym niezwykłym mężczyzną, który zapisał się na kartach historii, stoi równie niezwykła kobieta. Oczywiście, działa to również w drugą stronę, za każdą niezwykłą kobietą, stoi niezwykły mężczyzna." Jeszce trochę a dojdziemy do dylematu jaja i kury, gdyby nie kobiety nie byłoby mężczyzn;-)
2019-11-14 07:40:43
wyśmienity cwaniaczek: dokładnie panie lem ---- zastanawiają mnie takie prelekcjo-spędy na tematy nikomu nie potrzebne. Czy to już FB nie wystarcza takim osobnikom aby zaistnieć ??? 10 osób na sali i to wyłącznie emerytów , którzy nie mają co robić i w oczekiwaniu na 10 dzień miesiąca snują się po takich właśnie szitach........ generalnie biedna pani prelegentka
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: