Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

10 najlepszych- Czesław Gluza pierwszy

Znamy już nowego senatora powiatu cieszyńskiego, kto jednak będzie zasiadał w ławach sejmowych- tego póki co nie wiemy. Znamy też ranking kandydatów na posłów obdarzonych największą ilością głosów. Przedstawiamy ''the best of powiat cieszyński''.

Największa ilość głosów w powiecie nie gwarantuje wejścia do sejmu. Skomplikowany system d'Hondta znajduje największe, kolejno po sobie następujące ilorazy liczby uzyskanych głosów.  Następnie dokonuje podziału dzieląc liczbę głosów przypadających każdemu komitetowi, przez kolejne liczby naturalne, a następnie z tak obliczonych ilorazów dla wszystkich komitetów, wybieranych jest tyle, ile jest mandatów do obsadzenia. I tu zyskają ci, którzy zdobyli największą ilość głosów na danej liście.

Przedstawiamy jednak tych, którzy zdobyli największą ilość głosów w naszym powiecie. Czesław Gluza  (Platforma Obywatelska) rozgromił wszystkich kandydatów zdobywając 17,5 proc. (12 025) głosów. Na drugim miejscu znalazł Stanisław Szwed z PiS który zyskał 8181 wyborców co stanowi 11,91 proc. wszystkich głosów w powiecie cieszyńskim.

Pierwszą kobietą z trzecim wynikiem w powiecie jest Aleksandra Trybuś, która startowała z listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskała 7 049 głosów, co daje 10,26 proc. Tuż za nią „jedynka” z PO w bielskim okręgu wyborczym Mirosława Nykiel 6 273 głosy (9,13 proc.).

Na piątym miejscu według ilości oddanych głosów, znalazł się Artur Górczyński z Ruchu Palikota zdobył 2 371 głosów, co daje 3,45 proc. 3,25 proc. głosów zdobył Alfred Brudny z SLD, zaufało mu 2233 wyborców. Kolejne miejsce zajął Stanisław Pięta z PiS-u. Zdobył 1812 głosów, co stanowi 2,64 procent. Za nim Krzysztof Wiśniowski z Ruchu Palikota 2,38 proc. (1636 głosów). Na dziewiątym miejscu w rankingu największej ilości głosów zdobytych w powiecie cieszyńskim,  znalazł się Sławomir Kowalski z Platformy Obywatelskiej, który zdobył 1, 85 proc. – 1273 głosy. Dziesiąte miejsce musimy podzielić pomiędzy SLD i PO. Z dokładnie takim samym wynikiem wybory w naszym powiecie zakończyły się dla Klaudii Pilch z Platformy obywatelskiej i Andrzeja Marszałka z SLD zdobyli po 1233 głosy,  co daje 1,79 procent.

Dorota Kochman

 

WYNIKI WYBORÓW W POWIECIE CIESZYŃSKIM:

Znamy nazwiska wszystkich 9 posłów:

PO (5 mandatów): Mirosława Nykiel, Sławomir Kowalski, Czesław Gluza, Małgorzata Pępek, Aleksandra Trybuś

PiS (3 mandaty): Stanisław Szwed, Stanisław Pięta, Jacek Falfus;

Ruch Palikota (1 mandat): Artur Górczyński

Mandat senatora zdobył Tadeusz Kopeć (PO)


 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: