10 lat czekają na ekrany!

Proszą się o nie od lat, ale z mizernym skutkiem. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Czy mieszkańcy Skoczowa odetchną z ulgą i nie będzie im przeszkadzał hałas z drogi ekspresowej?

Od chwili oddania do użytku drogi ekspresowej S1 (obecnie S52) mieszkańcy osiedla Górny Bór w Skoczowie proszą się o wybudowanie wzdłuż drogi ekranów akustycznych. Droga budowana była etapami. Ten skoczowski A, przypomnijmy, że od tego momentu mija już dziesięć lat. Rozpędzone samochody mkną ekspresówką, wzbudzają hałas, który niesie się wśród okolicznych bloków.

Przez minioną dekadę samorządowcy starali się o wybudowanie ekranów, nie przyniosły one jednak skutku. Ale w tym roku pojawiła się nadzieja. Tomasz Pszczółka, przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór, zaangażował do tematu dzieci.

- Postanowiliśmy, że wzbudzimy zainteresowanie GDDKiA czymś ciekawym. Był nią ciekawy pomysł, aby dzieci namalowały na kartkach, jak wyobrażają sobie życie bez hałasu. Dotarło do nas niespełna 200 prac. To dzieci, które mieszkają na tym osiedlu, kilkadziesiąt metrów od tej drogi. Więc cały czas słyszą hałas - mówi Tomasz Pszczółka, przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór.

Prace zostały wysłane w różne miejsca, przede wszystkim do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad, ale i do kancelarii Rady Ministrów, wojewody. Czy prace dzieci przekonały zarządzających drogą do budowy ekranów? Być może, bo do Rady Osiedla Górny Bór dotarło pismo, podpisane przez dyrektora katowickiego oddziału 'generalnej' – Przemysława Juszczyka.

Jak czytamy w piśmie, po wieloletnich staraniach GDDKiA pozyskała środki finansowe na budowę ekranów akustycznych. Inwestycja ma obejmować obie strony drogi ekspresowej, w sumie ma zostać wybudowane 849 metrów ekranów. - Na IV kwartał 2017 zaplanowane jest wszczęcie postępowania przetargowego na 'Budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż drogi ekspresowej S52 wraz z weryfikacją i aktualizacją dokumentacji projektowej' – pisze dyrektor. Autor podaje również, że zawarcie umowy na roboty oraz realizacja inwestycji budowy ekranów ma nastąpić w latach 2018-2019.

- Apelowaliśmy, aby ekrany pojawiły się po obu stronach drogi, aby nawet te kilka domów, które są po drugiej stronie osiedla, były osłonięte przed hałasem. Podchodzę do tych deklaracji bardzo ostrożnie, dopóki nie zostanie wbita pierwsza łopata i nie pojawią się na placu budowy koparki, na razie mówię – sprawdzam – dopowiada Pszczółka.


Jan Bacza

Pisaliśmy:

Ekrany może za rok
Zastój na obwodnicy

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-22 07:37:32
efelinqa: ALE PO CO TE EKRANY JAK JEST KINO I EKRAN ROZKŁADANY \"NA STAWACH\" PRZY OKAZJI IMPREZ PLENEROWYCH ??? ZAKŁADAJĄC ŻE NAWET BĘDĄ ONE 50 CALOWE TO NA DŁUGOŚCI 850 METRÓW KOSZT PIENIĘDZY PUBLICZNYCH WYNIESIE KOSMICZNE WARTOŚCI !!!!!!! A CO MNIE TO INTERESUJE JAK MIESZKAM W CZECHACH
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją