Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Każdy z nas ma co roku przywilej przekazania 1% odprowadzanego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Warto z tego korzystać, ponieważ jest to bardzo łatwe i zupełnie niekłopotliwe, a może przynieść potrzebującym wiele dobra. Taki 1 procent podatku wiele pomaga również Fundacją, Stowarzyszeniom, Związkom, Klubom, innym organizacją, a często także konkretnym osobom z terenu naszego powiatu.

Każdego roku miliony Polaków składają deklaracje podatkowe PIT i tym samym oddają do budżetu państwa odprowadzany podatek. Od pewnego czasu istnieje możliwość, by kwotę przekazywanego podatku pomniejszyć o 1 procent podatku, a uzyskany ułamek przekazać na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego z terenu całej Polski, a więc również działających w naszym powiecie..

Procedura przekazania 1% podatku jest niezwykle prosta, nie zajmuje wiele czasu i nie obciąża nas żadnym kosztem. Wystarczy w odpowiedniej rubryce uzupełnianego formularza PIT, że wprowadzimy nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać swój 1% i gotowe. Pieniądze zasilą konto wybranej fundacji, a nie Skarb Państwa. Przekazaniem środków z 1% zajmuje się naczelnik Urzędu Skarbowego.

Na ten wariant wsparcia z naszej strony mogą liczyć jedynie te organizacje, którym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej został przyznany status Organizacji Pożytku Publicznego. Każda z takich organizacji ma własny numer KRS, który należy wpisać w odpowiedniej rubryce formularza PIT.

Co roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uaktualnia i upublicznia wykaz Organizacji Pożytku Publicznego, którym można okazać swoje wsparcie poprzez przekazanie 1% podatku. Listę rzeczonych organizacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa. Dlatego zanim przekaże się swój ułamek podatku wybranej organizacji lub fundacji, warto sprawdzić, czy nadal może ona go zbierać.

Przekazanie 1% podatku wiąże się z bardzo szybką i prostą procedurą, która nie nastręcza nam żadnych problemów. Tak więc podczas rozliczania się może warto zapoznać się z listą organizacji pożytku publicznego i przekazać swój 1 procent wybranej organizacji, a nie zasilać budżetu Państwa.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: