Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wiekowy Jubilat z Ustronia

Czeladnik kowalski, żołnierz 5. pułku Strzelców Podhalańskich, działacz podziemia w okresie okupacji - te i inne role napisało życie dla Jana Ćmiela, mieszkańca Ustronia, który obchodził niedawno 100 urodziny.

Jan  Ćmiel urodził się 14 grudnia 1910 r. w Bolesławiu (małopolska)jako najmłodsze dziecko Jana i Marianny. Ojciec Jana pracował w kopalni rudy w Bolesławiu. Matka zajmowała się wychowaniem dzieci i gospodarstwem. Tragicznym wydarzeniem, które wszystko zmieniło w życiu 4 letniego Janka, była śmierć matki. Od tego momentu zaczął się trudny etap w życiu całej rodziny, dzieci musiały szybko dorosnąć. Warunki życia bardzo się pogorszyły. Janek, po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bolesławiu, w wieku 14 lat rozpoczął naukę zawodu w warsztacie kowalsko-ślusarskim. Po trzech latach uzyskał kwalifikacje czeladnika i zaczął pracować dorywczo.

W 1930 roku 20-letni młodzieniec został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 5 pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. W wojsku ukończył szkołę podoficerską, postanowił bowiem zostać zawodowym żołnierzem. W 1937 uzyskał stopień plutonowego obejmując funkcję dowódcy plutonu operacyjnego. W Kampanii Wrześniowej w 1939 brał udział w walkach o Olkusz, Skałę, Racławice, Sandomierz, Busko, Łańcut i Rzeszów.

W grudniu 1939 wrócił do domu do Bolesławia, wkrótce jednak potem wyjechał do Sosnowca w poszukiwaniu pracy. Na Śląsku poznał swoją przyszła żonę, Henrykę Latos, z którą wziął ślub w 1940 roku. W czasie okupacji urodziły im się dwie córki Lilla i Danuta. Pan Jan nie pozostał bierny podczas okupacji: działał w podziemiu, organizował sabotaże na terenie odlewni staliwa w Sosnowcu.
 
Po wojnie rozpoczął pracował w przemyśle na stanowiskach kierowniczych. Od lat 70-tych jest związany ze Śląskiem Cieszyńskim, konkretniej zaś z Ustroniem, gdzie zameldowany jest na stałe od kilku lat.

W ubiegłą sobotę (tj. 18.12.10) w Ustroniu odbyły się uroczyste, setne urodziny Pana Jana. Fotorelację z tej niezwykłej uroczystości można obejrzeć w dziale fotoreportaże: KLIKNIJ>>>

Redakcja Portalu Ox.pl życzy Jubilatowi pomyślności i kolejnych 100 lat życia!


 


 


 


 

źródło: OX.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: