Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1547komentarzy: 0

Strumień: zmiany w ratuszu

24-09-2017 16:00

Remont sali sesyjnej, zakup multimedialnego wyposażenia, odnowa elewacji i wieży najstarszego ratusza na Śląsku - tak w skrócie można podsumować to, co będzie się działo w Strumieniu w ramach realizacji drugiego etapu projektu transgranicznego Budatin - Strumień.
fot. mat.pras. fot. mat.pras.

Przyjaźń polsko-słowacka zaowocowała już powstaniem Galerii Pod Ratuszem i realizacją pierwszego etapu remontu najstarszego Ratusza na Śląsku. Teraz w ramach realizacji kolejnego wspólnego projektu z Budatinem będzie możliwe kontynuowanie prac. – W ramach tego projektu zostanie odnowiona elewacja ratusza, nową odsłonę zyska również sala sesyjna. Bardzo się cieszę, że nasz projekt został doceniony i gmina Strumień pozyskała środki na realizację tego przedsięwzięcia. Remont ratusza to wyzwanie dla budżetu gminy, dlatego cieszę się, że pozyskaliśmy te fundusze ze źródeł zewnętrznych – mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia. Podobnie, jak w trakcie pierwszego etapu projekt zyskał 85% dofinansowania funduszy zewnętrznych.

Inwestycja jest już po postępowaniu przetargowym. Został wyłoniony wykonawca, który wykona wszystkie prace do końca przyszłorocznych wakacji. Wtedy najstarszy Ratusz na Śląsku pochodzący z 1628 roku, zyska nowe oblicze. Elewacja zostanie odnowiona, sala sesyjna będzie wyremontowana, zaplanowane jest też multimedialne wyposażenie, które nie tylko usprawni przebieg prac Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego, ale przede wszystkim zostanie ono wykorzystane podczas spotkań autorskich, czy wydarzeń organizowanych w Galerii pod Ratuszem.

Po stronie słowackiej zostanie zrealizowany kolejny etap modernizacji Zamku w Budatinie. Wspólnie obie gminy zrealizują również wykonanie aplikacji mobilnej, która będzie zawierać informacje nt. zabytków kultury oraz wydarzeń odbywających się u partnerów.
W ramach polsko-słowackiej współpracy 19 projektów znalazło się na liście zatwierdzonych do dofinansowania w ramach programu Interreg Polska Słowacja. Z powiatu cieszyńskiego na liście znalazły się dwa projekty – Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie we współpracy z parafią z Dolnego Kubina oraz Gminy Strumień i Województwa Żylińskiego.

Na liście z polskiej części znalazły się również gminy i miasta takie jak m.in. Rzeszów, Czarny Dunajec, Krosno, Muszyna, Nowy Targ czy Jarosław.

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 24-09-2017 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 160komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 396komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 404komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 292komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 381komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 668komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1005komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .