Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nieznane dzieła muzyczne z XVIII wieku zabrzmiały w Cieszynie

Odnalezione po ponad 300 latach w największej bibliotece protestanckiej w Polsce utwory religijne kompozytorów pokroju Telemanna, Stoelzel'a i Heinichena po raz pierwszy zostały wykonane współcześnie. Publiczność usłyszała ?Kantaty cieszyńskie'' podczas koncertu z udziałem polskich i zagranicznych artystów specjalizujących się w muzyce dawnej.

W ramach reorganizacji Biblioteki Tschammera w 2009 roku, największej  i najcenniejszej biblioteki protestanckiej w Polsce i sięgającego początków XVIII wieku archiwum Kościoła Jezusowego w Cieszynie, odkryty został zbiór manuskryptów muzycznych o ogromnej wartości historycznej. Wśród nich znalazło się kilkanaście dzieł instrumentalnych tamtego okresu m.in. Telemanna, Stoelzel’a czy Heinichena, a także utwory religijne, głównie kantaty, z lat 1710-1740 niewiadomego autorstwa.

To właśnie tzw. „Kantaty cieszyńskie" po raz pierwszy współcześnie zabrzmiały w czwartek 9 października podczas XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il canto".

W Kościele Jezusowym w Cieszynie wystąpili artyści na co dzień specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej: soliści Warszawskiej Opery Kameralnej - Jan Jakub Monowid (kontratenor) i Artur Janda (bas) oraz muzycy czołowych polskich i zagranicznych zespołów takich jak: Arte dei Suonatori, {oh!} Orkiestra Historyczna, Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa czy Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej. 

Muzyczne rękopisy odnalezione w parafialnym archiwum stanowią unikatowy dla terenu całego Śląska Cieszyńskiego zbiór. Wydaniem i historycznym opracowaniem tych utworów zajmuje się dr Zenon Mojżysz z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, w ramach projektu (grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) pt. „Ewangelicka kultura muzyczna Śląska Cieszyńskiego w pierwszej połowie XVIII wieku”. 

Kolejne koncerty festiwalowe:

10 października 2014 r., godz. 18.00, Muzeum Śląska Cieszyńskiego. CON AMOR
11 października 2014 r., godz. 19.00, Klasztor SS Boromeuszek w Cieszynie. ANTONI DWORZAK PIEŚNI BIBLIJNE op. 99
12 października 2014 r., godz. 18.00, Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie. FINAŁOWY KONCERT GALOWY

Więcej informacji na www.vivailcanto.pl oraz profilu Festiwalu na Facebooku.

(red/mat.pras.)


źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: