Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przewodnicy symbolicznie rozpoczęli sezon. Szkolili się w ośrodku Nadleśnictwa Ustroń

Przewodnicy turystyczni zrzeszeni w Kole Przewodników "Cieszyn" przy Oddziale PTTK "Beskid "Śląski" w Cieszynie w czwartek 10 kwietnia spotkali się w Ustroniu Dobce w wiacie Nadleśnictwa na symbolicznym rozpoczęciu sezonu turystycznego. W luźnej atmosferze, przy ognisku i bigosie, wymieniali się nawzajem praktycznymi, przydatnymi im w przewodnickiej pracy bieżącymi informacjami. Przedstawiciele Nadleśnictwa Ustroń natomiast wyjaśnili, jak funkcjonuje gospodarka leśna, by przewodnicy prowadząc w górach grupy wycieczkowe mogli pewne sprawy turystom wyjaśnić.

- Ludzie są coraz bardziej „odklejeni” od rzeczywistości… Tak, jak coraz częściej nie kojarzą mleka z krową, tylko kojarzą mleko ze sklepem i kartonikiem, tak cieszą się, że mają ekologiczne drewniane meble czy drewniany dom i nie kojarzą drewna z pniem po ściętym drzewie w lesie… - skwitował Wiktor Naturski, komentując rosnącą krytykę Lasów Państwowych za prowadzenie gospodarki leśnej. - Naszym zadaniem jako leśników jest nie tylko dbanie o las, ale przede wszystkim produkcja drewna. Lasy Państwowe to przedsiębiorstwo, które odpowiedzialne jest za zrównoważoną gospodarkę leśną – wyjaśnił.

- To jest normalne, że po mniej więcej 100 latach każdy kawałek lasu zostanie wycięty, a my tam posadzimy nowy las i znowu przez 100 lat będziemy go pielęgnować, dbać o niego, ale w rozumieniu takim gospodarskim. Tak, jak gospodarz, który też sadzi rośliny, pielęgnuje po to, by gdy urosną je wykorzystać, a nie po to, żeby to zostało nietknięte i było sakrum, świętością. To nie jest nasze zadanie. Takie miejsca, które są sakrum przyrody, gdzie człowiek w ogóle nie wtyka nosa, to są parki narodowe, to są rezerwaty przyrody. W rezerwatach przyrody nie podejmuje się żadnej ingerencji, a w parkach narodowych również celem jest ochrona przyrody a nie gospodarka leśna. W parkach narodowych co prawda wycina się drzewa, ale tylko w określonych strefach i zgodnie z wytycznymi ochrony przyrody, tak, aby nie naruszyć równowagi ekosystemu. Natomiast cała reszta to są lasy gospodarcze, w których naszym obowiązkiem jest gospodarować mądrze, zrównoważenie, zgodnie z prawem ochrony środowiska, ale gospodarować, czyli sadzić, pielęgnować i wycinać - wyjaśnił.

Na koniec Bogusław Bujok, prezes Koła Przewodników zapytał leśników o dostępność zawierającego mnóstwo ciekawych i wartościowych informacji o lesie kwartalnika „Echa Leśne”. Ci wyjaśnili, że papierowy periodyk dostępny jest w siedzibie Nadleśnictwa Ustroń, natomiast cyfrowy każdy może pobrać sobie z internetu. „Echa Leśne” to bezpłatny magazyn dla przyjaciół lasu, który ukazuje się od 1924 roku. „Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.” – czytamy w opisie pisma. Pobrać jego cyfrową wersję można tutaj

Tę wewnętrzną imprezę towarzyską cieszyńskich przewodników pod hasłem „rozpoczęcie sezonu turystycznego” zorganizował Jana Machała z Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK "Beskid "Śląski" w Cieszynie. Stąd wybór miejsca pod gościnną wiatą Nadleśnictwa Ustroń. Machała bowiem, z racji swej działalności w KOP PTTK, na co dzień współpracuje z Nadleśnictwem Ustroń organizując liczne wycieczki edukacyjne i konkursy przyrodnicze dla dzieci i młodzieży.

Podczas spotkania przewodników także nie zabrakło przygotowanego przez Machałę konkursu wiedzy geograficzno-przyrodniczej. Kilkoro wytypowanych uczestników spotkania zmierzyło się z pytaniami przygotowanymi na tego typu konkursy. Przekonali się osobiście, że udzielenie poprawnych odpowiedzi na niektóre podchwytliwe pytania (na przykład typu w jakim województwie leży powiat taki a taki – i tu padała nazwa małego powiatu na pograniczu odległych województw) wcale nie jest takie proste. Choć uczestnicy traktowali udział w konkursie jako dobrą zabawę, to nie obeszło się bez dogrywki. Ostatecznie, po dodatkowej serii pytań, zwyciężyła Janina Dyrda, która, jako emerytowana nauczycielka geografii, również „wysypała się” choćby na pytaniach dotyczących szczegółów aktualnego podziału administracyjnego Polski. Zabawy takie przypominają przewodnikom o konieczności nieustannego dokształcania się i aktualizowania swej przewodnickiej wiedzy, czemu służą właśnie, między innymi, tego typu wewnętrzne spotkania Koła.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: