Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 19588komentarzy: 26

Śledzik, majonez, cebulka... czyli sekret cieszyńskich kanapek

07-10-2012 15:30

Śledzik, majonez, cebulka... nie ma nic pyszniejszego niż cieszyńskie kanapki - mówi Karolina Lipko, mieszkająca w Krakowie - Kiedy tylko jestem z wizytą u rodziny w Cieszynie, pierwsze co robię to ... kupuję całe mnóstwo śledziowych kanapek. Palce lizać...
fot. BsK fot. BsK

Rzeczywiście sympatyków kanapek nie brakuje. Niemal w każdym zakątku Polski znajdzie się osoba, która miała okazję spróbować tych wspaniałości. - W tym roku byłam na wczasach w Łebie. Pani, która wynajmowała nam kwaterę, na hasło "Cieszyn" niemal natychmiast skomentowała: "a to tam, gdzie te dobre kanapki sprzedają..." Okazało się, że dawno temu przejeżdżając przez Cieszyn miała wraz z mężem okazję spróbować naszych specjałów. Wspomnienie pozostało do dzisiaj - mówi w rozmowie z portalem ox.pl Katarzyna Porębska.

W czym zatem tkwi fenomen cieszyńskich kanapek?

Być może ich sekret tkwi w ręcznie wyrabianym majonezie... - A może w tym bardzo delikatnym, ale świetnie wyczuwalnym smaku śledzia i cebuli? - zastanawia się pan Stanisław, stojąc w kolejce do stoiska z kanapkami, przy ulicy Głębokiej – już nie raz próbowałem zrobić śledziowe kanapki w domu, ale to nie to samo. Niby te same składniki, ale smak już nie ten sam... Boję się, że moją sympatię do kanapek można uznać już za uzależnienie, bo nie umiem przejść obok nich obojętnie.

Niedawno PSS „Społem” w Cieszynie otrzymała e-mail  z prośbą o przesłanie kurierem 40 kanapek do Warszawy. Prośba trudna do spełnienia... z jakiego powodu – łatwo się domyślić.

- Cieszyńskie kanapki są coraz bardziej popularne. Robimy trzy rodzaje: ze śledziem, z sałatką i z szynką. Kanapki ze śledziem cieszą się jednak największym uznaniem... W ostatnim czasie kilkakrotnie odwiedziła nas pytając o nie - telewizja. Jak widać smak i zapach naszych kanapek roznosi się po całej Polsce – mówi Iwona Płonka, wiceprezes zarządu "Społem".

Kiedy pojawiła się pierwsza cieszyńska kanapka? Tego nie wie nikt, nawet najstarsi pracownicy. Mówi się o latach czterdziestych... Początkowo kanapki robione były tylko na potrzeby gastronomii, później znalazły również swoje miejsce na sklepowych półkach.

- Codziennie spod rąk pań pracujących w Zakładzie Garmażeryjnym wychodzi około 4 tysięcy kanapek. W piątki ich liczba wzrasta do 7 tysięcy - wyjaśnia kierowniczka Zakładu. Nic dziwnego więc, że na Facebooku działa fanklub cieszyńskich kanapek ze śledziem. Dołączyło do niego już ponad tysiąc siedemset internautów.

Od lat takie same. Ich receptura jest niezmienna. W zakładzie stosuje się tradycyjne metody produkcji. Ręcznie wyrabiany majonez, specjalnie przygotowany śledź i cebula, którą jeszcze dwa lata temu ze łzami w oczach szatkowały panie, przygotowujące kanapki. A do obierania i szatkowania było sporo, bo około 60-70 kg. - Przez pierwsze dwie godziny cebula wyciskała łzy, potem oczy się przyzwyczajały. Teraz pomaga nam w tym maszyna – przyznają "sprawczynie" cieszyńskiego rarytasu.

Dowodem na to, jak cieszyniacy cenią sobie cieszyńskie kanapki może być chociażby żart na prima aprilis, na który pozwoliła sobie nasza redakcji 1 kwietnia. Niewinny kawał wywołał burzę protestów, komentarzy i listów. "Koniec kanapki śledziowej" ... ? NIE, to nie możliwe.

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK 07-10-2012 15:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (26)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jan_122
07-10-2012 15:37
jan_122
Basiu!! Popraw tę "pułkę"
aga-d
07-10-2012 15:52
aga-d
Ale byk!! Uuuuuu............
BarbaraStelmach.K
07-10-2012 16:04
BarbaraStelmach.K
Przepraszam za błąd. Chyba myślami byłam przy kanapkach :)

jan_122
07-10-2012 16:36
jan_122
Uzasadnione tłumaczenie.......wybaczamy.
torcin
07-10-2012 16:59
torcin
Oczywiście wybaczamy i z alternatywy 5 na kanapki do Cieszyna zapraszmy.
marcinkoz2910
07-10-2012 18:37
marcinkoz2910
smaczne kanapki :)

nie wiem jak to robią ale w domu samo ręcznie zrobione już tak nie smakują...

Receptura chroniona jak panierka w KF*... :P hehe
różyczka
07-10-2012 18:51
różyczka
A mi już nie smakują te kanapki śledziowe...popsuły się
1477
07-10-2012 19:05
1477
Tyle samo co zwolenników jest tyle samo przeciwników. Raz za dziecka jadłem te tzw. słynne kanapki, później po 30 latach kupiłem sobie i nic specjalnego oprócz duże ceny za małą "kromkę" bułki kanapkowej. Aby się tym delektować trzeba kupić minimum 5 szt. To już wolę obiad kupić w Cefanie.Po za tym większość miast w Polsce ma swoje specyfiki. Np. Słynna aleja frytek w Częstochowie 55gr za 100gr+sosy gratis, metrowe zapiekanki na Olsztyńskim dworcu PKP, na Wrocławskim - Pita Grecka, Kraków - obwarzanki, można wymieniać wiele przykładów tak Cieszyńskie kanapki są przepłacone i przereklamowane. Smacznego.
RAMZES
07-10-2012 19:24
RAMZES
Wystroj troche jak z PRL i warunki pracy tez ,ale moze dzieki temu sa takie smaczne.A tak wogole to po ile chodza teraz?
kaya78
07-10-2012 19:29
kaya78
Niczym kremówki papieskie :-)
alternatywy 5
07-10-2012 19:42
alternatywy 5
Z Panią Basią nawet na koniec świata, kanapki w drodze zjemy !. Torcin JEDZIEMY , Twoje poczucie humoru będzie przydatne, szczególnie w ciężkich chwilach.
torcin
07-10-2012 20:39
torcin
Twój zrównoważony charakter też się przyda. Mało dzisiaj znów nie wypaliłem. Ale nie ważne.Czyli jedziemy i nie zapomnij że rybka lubi pływać.
lisek
07-10-2012 22:13
lisek
Pychotka to prawda,jest jednak jeden szczegół mianowicie dlaczego kanapki kupione w terenie ( od tego samego producenta) sa juz nie stety inne jak by troche cyganione, a moze to inna zmiana robi?????
Pozdrawiam
torcin
07-10-2012 22:27
torcin
Na rynku mają zawsze świeże. Też kupiłem w terenie, w sklepie na Zamkowej łoj delikatnie mówiąc były przeterminowane.
alternatywy 5
07-10-2012 22:56
alternatywy 5
I pamiętasz, że na czeskiej nie lubi pływać ? czy trzeba Ci jeszcze przypomnieć w WIADOMOŚCIACH !!!
I znów krytykę stosowałeś ? do ..... Nie mów,że znowu będziesz zmieniał nick.
torcin
07-10-2012 23:10
torcin
Pamiętam że na czeskiej daleko nie popłyniesz.
Nie stosowałem krytyki, co do nicka to narazie nie zmieniam.
alternatywy 5
07-10-2012 23:27
alternatywy 5
Odetchnąłem z ulgą. Sprawdzałem i nie znalazłem nigdzie śladu walki. Chyba, że biała się zrobiła.
alternatywy 5
07-10-2012 23:59
alternatywy 5
Was coś jednak łączy, jednak nie będę się zagłębiał - nie moja sprawa.
alternatywy 5
08-10-2012 00:33
alternatywy 5
Sorry z jednak-owałem Was za mocno.
[konto zostało usunięte]
08-10-2012 08:49
[konto zostało usunięte]
Do 1477. Ciekawe, 30 lat i pamiętasz jak smakowały za dziecka...dobre. Gdzie byłeś przez te 30 lat - za granicą. Proponuję żebyś przyniósł do spróbowania tę zagraniczną kanapkę za 0,39 EUR (bo tyle w przeliczeniu kosztuje cieszyńska kanapka). Czy będzie chociaż na niej jeden kawałek śledzia nie mówiąc o reszcie.
Obiad w Cefanie... na obiad to się idzie do restauracji a nie na stołówkę.
pelagia
08-10-2012 09:50
pelagia
popieram ramzesa. wstyd i hańba za wystrój punktu sprzedaży na rynku(? czy głębokiej). a samo wejście w alu ramach z lat 60-tych to już szczyt wszystkiego, einfach nie pasuje do cieszyńskiego centrum. kilkakrotnie odbierałam kanapki, czy sałatkę prosto w wytwórni na srebrnej - no cóż, niby tam czysto, ale wiekowe kafelki, odrapane i brudne ściany nie zachęcają zbytnio. tu apel do prezeski: proszę się ocknąć!!!!! a same kanapki - niektórym przyznaję rację - nie są już takie pyszne, jak za dawnych lat.
unreal
08-10-2012 10:18
unreal
Ile "pysków" tyle gustów :) jeszcze się taki nie urodził coby każdemu dogodził, właśnie mam chwilkę przerwy i zabieram się na pierwszą z trzech mmmmmmmmm pycha :)
[konto zostało usunięte]
08-10-2012 11:06
[konto zostało usunięte]
Do pelagia. Jaki wstyd i hańba za wystrój punktów sprzedaży. Chyba nie byłaś w Cieszynie ruski rok. Sklep na rynku i garmażeria na Regera są świeżo po remoncie. Nowe wyposażenie i aranżacja wnętrz. A co do aluminiowych drzwi to nie jestem pewien, ale na budynku "siedzi" konserwator zabytków i wymiana drzwi na nowe nie jest raczej prostą sprawą.
gameran
08-10-2012 12:06
gameran
A dlaczego jest to sekret,czyżby społem miało coś do ukrycia???nieładnie.
Optimist
08-10-2012 16:02
Optimist
Kanapki owszem, są smaczne, prawie jak kiedyś. Tylko zawartość jest dużo skromniejsza, bułka tak samo duża, ale śledzia i jajka na lekarstwo (dwa kawałki śledzia 2x2 cm i plasterek jajka). Nawet cebuli i majonezu mniej. Wolałbym zapłacić 20 groszy więcej i mieć rzeczywiście kanapkę ze śledziem.
[konto zostało usunięte]
09-10-2012 10:17
[konto zostało usunięte]
@Optimist: podpisuję sie językiem i żołądkiem pod twoją opinią...:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 63komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Chybie: rozbierają trybuny!

19-09-2017 16:30

Rozbiórka trybuny na stadionie RKS Cukrownik ruszyła. Kończą się prace termoizolacyjne w pawilonie sportowym.

wyświetleń: 329komentarzy: 0

Tajniki pracy rzemieślników

19-09-2017 15:30

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

wyświetleń: 207komentarzy: 0

Strumień ma alkomat - ogólnodostępny

19-09-2017 14:30

Od dziś (19.09.2017), każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie. Dzięki przekazanym środkom przez władze Strumienia i Chybia, alkomat zamontowane zostanie w poczekalni strumieńskiego komisariatu

wyświetleń: 947komentarzy: 1

Nowa nawierzchnia na Lipowej - trwa remont

19-09-2017 14:20

W Pruchnej trwa remont ulicy Lipowej. Nowa powierzchnia pojawi się tam dzięki środkom - Gminy Strumień i Powiatu.

wyświetleń: 476komentarzy: 0

VI Rajd Synchroniczny

19-09-2017 14:15

Za nami odbywająca się po raz VI  edycja najbardziej nietypowego rajdu w regionie.  Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych odbył się w niedzielę, 17  czerwca w Zebrzydowicach. Mimo niepogody zawodnicy dopisali a sama rywalizacja, to nie jedyne atrakcje tego dnia. 

wyświetleń: 559komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to „Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

wyświetleń: 389komentarzy: 0

Zostały ostatnie dni na propozycje do budżetu obywatelskiego w Wiśle

19-09-2017 12:30

Zostało już tylko parę dni, by złożyć swoją propozycję do budżetu obywatelskiego w Wiśle.