Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zwiększony próg dochodowy świadczenia

W wyniku tegorocznej waloryzacji emerytur, rent i innych świadczeń wypłacanych ze środków publicznych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) został od 1 marca podniesiony próg, do którego Zakład ustala dla  osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji  prawo i wysokość świadczenia uzupełniającego 500 plus.

 

Po marcowej waloryzacji próg Uprawniający do dodatku dla osób niesamodzielnych 500 plus wynosi 2419,33 złotych brutto. Wobec dotychczas obowiązującego limitu to wzrost o ponad 261 złotych. W związku z tym wyższy próg dochodowy może poszerzyć krąg uprawnionych do dodatku dla osób niesamodzielnych.

„Zmiana kwoty granicznej na podstawie której ustalane jest prawo do 500 plus dla osób niesamodzielnych nie oznacza, że beneficjenci muszą składać nowy wniosek o jego wypłatę. Druk o symbolu ZUS ESUN trzeba złożyć w ZUS tylko wtedy, gdy upłynął okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub jeśli nowy próg dochodowy pozwala na uzyskanie świadczenia” – informuje ZUS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych przyznawane jest osobom dorosłym, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a przy tym nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza od 1 marca br. kwoty 2 419,33 zł brutto.

Świadczenie w pełnej wysokości 500 zł mogą otrzymać osoby, które nie mają w ogóle świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub ich suma nie przekracza 1919,33 zł brutto (od 1 marca br.). Jeśli suma tych świadczeń wynosi więcej niż 1919,33 zł, ale nie przekracza 2 419,33 zł brutto, to stosowana jest zasada „złotówka za złotówkę”.

Prawo do świadczenia oprócz orzeczenia lub decyzji o niezdolności do samodzielnej egzystencji zależy m.in. od łącznej wysokości przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych takich jak emerytury, renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy rentowe. Do Takich świadczeń zalicza się również świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe, dodatek mieszkaniowy.

Natomiast do tych dochodów nie wlicza się np. dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku dla sieroty zupełnej, dodatku kombatanckiego. Nie są też brane pod uwagę świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne lub zasiłek pogrzebowy.

Więcej informacji dotyczących obecnego stanu prawnego świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można uzyskać na stronie www.zus.pl lub w cieszyńskim Inspektoracie ZUS przy ul. Bielskiej 29.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: