Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zobaczcie, jak zmienił się ''Trójstyk''

W związku z zakończeniem rzeczowym projektów wspólnych "BUDÚCNOSŤ TROJMEDZIA - rozvoj trojmedzia na slovensko-poľskom územi" oraz "Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Čierne dla planowanego turystycznego polsko-słowackiego przejścia granicznego" odbyło się 14 lipca br. na "Trójstyku" spotkanie inauguracyjne, których gospodarzami byli Starostowie Gmin Čierne (Słowacja), Związku Gmin Jabłonkowskich (Czechy) oraz Wójt Gminy Istebna (Polska).

W spotkaniu o otwartym, piknikowym charakterze uczestniczyli goście oficjalni reprezentujący lokalne i regionalne władze samorządowe, rządy trzech krajów, straż graniczną i inne instytucje oraz gość specjalny dr. Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przy dźwięku instrumentów ludowych i śpiewie zespołów regionalnych z 3 krajów uroczystego otwarcia nowego połączenie komunikacyjnego pomiędzy Słowacją a Polską na "Trójstyku" dokonali wspólnie: Danuta Rabin - Wójt Gminy Istebna, Pavel Gomola - Starosta Gminy Cierne (Słowacja) oraz Petr Sagitarius - Przewodniczący Związku Gmin Jabłonkowskich (Czechy).

Kilkaset osób, w tym spora grupa turystów i liczni dziennikarzy, mieli możliwość zapoznania się z tym transgranicznym projektem "od pomysłu do realizacji". Trójstyk dziś staje się ciekawą atrakcją turystyczną i interesującym miejscem wypoczynku dla całych rodzin. W jednej chwili można przejść przez teren 3 krajów, zobaczyć precyzyjnie naniesiony punkt geodezyjny na styku 3 krajów i zapoznać się z lokalnym
folklorem, a wszystko to w jednym miejscu, na łonie nieskażonej przyrody. Ciekawie wygląda też 18 metrowa drewniana kładka ponad granicznym jarem, której część leży po polskiej, a część po słowackiej stronie. Na "Trójstyk" dzięki dofinansowaniu z programu INTERREG IIIA Polska - Republika Słowacka prowadzi dzis elegancka, asfaltowa droga, która w przyszłości miała będzie swoją kontynuację po czeskiej
stronie granicy az do granicy ze Słowacją.


Poniżej przedstawiono tekst z folderu promocyjnego projektu:

Rozwój Trójstyku - Rozvoj Trojmedzia
Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG IIIA stworzyła przygranicznym gminom szansę na rozwiązanie najważniejszego problemu: słabej dostępności komunikacyjnej polsko-czesko-słowackiego pogranicza. Przy okazji gminy te mogą skutecznie zwiększyć swą atrakcyjność turystyczną.

Gmina Istebna (Polska), w skład której wchodzą 3 górskie wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka oraz Obec Čierne na Słowacji położone są w jedynym w swoim rodzaju unikatowym miejscu, w którym schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji, na tzw. "Trójstyku". Kiedy pojawiła się Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG IIIA i stworzyła możliwości wspierania m.in. projektów nastawionych na rozwój infrastruktury transgranicznej i turystyki gminne samorządy Istebnej i Čiernego postanowiły skorzystać z tej szansy.

Gminy przygotowały wspólnie 2 komplementarne projekty. Gmina Istebna zrealizowała "Budowę transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Čierne dla planowanego turystycznego polsko-słowackiego przejścia granicznego" w ścisłej współpracy ze słowackim sąsiadem Obec Čierne, który zrealizował komplementarny projekt "BUDÚCNOSŤ TROJMEDZIA - rozvoj trojmedzia na slovensko-poľskom územi". Oba projekty realizowane były po obu stronach granicy i miały wspólny charakter,
stanowiąc II etap zagospodarowania komunikacyjnego i turystycznego tego terenu.

W ramach projektu Gminy Istebna utworzone zostało piesze połączenie komunikacyjne między Jaworzynką a Čiernym (Słowacja). Zmodernizowano i częściowo wybudowano drogę prowadząca w stronę pogranicza słowacko-polskiego (853 m), wybudowano chodnik oraz kładkę dla pieszych o rozpiętości 18 m usytuowana ponad jarem na granicy słowacko-polskiej. Ciekawostką jest fakt, że 65% kładki leży po stronie polskiej, 35% po stronie słowackiej, gdyż tak przebiega granica państwa. Można już z niej zobaczyć wymierzony przez geodetów punkt styku 3 granic, który zaznaczono kamiennym słupem. Łączne nakłady kosztów wyniosły 360 tys. zł brutto, a kwota dofinansowania 270 tys. zł.

Zakres projektu Obec Čierne obejmuje budowę wspomnianej kładki dla pieszych i współfinansowanie w wysokości 35% wartości, wybudowanie drogi lokalnej Čierne - Zagrúnie o długości 1,2 km łączącej tereny narciarskie Zlatá kačka w rejonie Zagrúnie z terenem Trójstyku, wybudowanie chodnika turystycznego dla pieszych jako część tras pieszych i rowerowych w ramach całego rejonu "Trójstyku" oraz wybudowanie
tzw. mobiljaru na "Trójstyku". Finansowe nakłady na projekt obce Čierne wyniosły 5.286.719,- Sk, w tym wkład własny wyniósł 264.336,- Sk.

Realizację projektów zakończono z powodzeniem w czerwcu 2007 r. Nowe połączenie komunikacyjne wzbudza już teraz duże zainteresowanie wśród turystów, stając się poniekąd nową atrakcją turystyczną na pograniczu. W przyszłości powstaną tam dodatkowe atrakcje, jak: plac zabaw dla dzieci, miejsce do grillowania, bufet i inne, co sprawi że turyści będą chętniej dłużej zostawali na "Trójstyku".

Publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska - Republika Słowacka 2004-2006.

 

Wiesław Legierski

 


Zobacz tez:

Spotkanie na Trójstyku - Fotorelacja

źródło: UG Istebna
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: