Zmiany w przepisach dotyczących badania trzeźwości?
Aktualnie, uprawniony funkcjonariusz może przeprowadzić badanie trzeźwości nie wcześniej niż po upływie 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu, czy też palenia tytoniu przez kontrolowanego. Zmiany mają pójść kierowcom na rękę, gdyż poszerzą katalog zdarzeń, kiedy to funkcjonariusz będzie musiał z kontrolą poczekać.
Jeżeli zmiany wejdą w życie, zgodnie a aktualnym brzmieniem projektu, policjant z kontrolą trzeźwości będzie musiał odczekać, aż upłynie przynajmniej 15 minut od chwili zakończenia przez kontrolowanego spożywania alkoholu, palenia przez niego wyrobów tytoniowych, w tym również palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych, czy też używania papierosów bezdymnych. Nie wiadomo jednak, kiedy przepisy wejdą w życie.
Zmiana taka ma wyeliminować sytuacje, kiedy alkomat pokazuje błędny odczyt. Wszystko za sprawą faktu, że np. papierosy elektroniczne w spalanej substancji mogą zawierać glicerynę, czy niewielkie ilości alkoholu etylowego, który wprawdzie nie wpływa na stan trzeźwości kierującego, jednak może doprowadzić do fałszywego badania trzeźwości. Za pozytywny odczyt alkomatu może być odpowiedzialny również płyn do płukania ust. W sytuacji, gdy osoba, będąc pewną, że alkomat uruchomił się pod wpływem takiego błędu, powinna niezwłocznie wyjaśnić funkcjonariuszowi sytuację, a badanie zostanie przeprowadzone znów, po 15 minutach.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.