Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany w przepisach dotyczących badania trzeźwości?

Kontrola trzeźwości to rutynowe działanie, przeprowadzane przez funkcjonariuszy policji, zarówno wśród uczestników zdarzeń drogowych, jak i podczas standardowych działań, mających na celu wyrywkowe kontrolowanie pojazdów poruszających się po drodze. Aktualnie jednak planowane są zmiany, dotyczące czynności związanych z kontrolą trzeźwości.

Aktualnie, uprawniony funkcjonariusz może przeprowadzić badanie trzeźwości nie wcześniej niż po upływie 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu, czy też palenia tytoniu przez kontrolowanego. Zmiany mają pójść kierowcom na rękę, gdyż poszerzą katalog zdarzeń, kiedy to funkcjonariusz będzie musiał z kontrolą poczekać.

Jeżeli zmiany wejdą w życie, zgodnie a aktualnym brzmieniem projektu, policjant z kontrolą trzeźwości będzie musiał odczekać, aż upłynie przynajmniej 15 minut od chwili zakończenia przez kontrolowanego spożywania alkoholu, palenia przez niego wyrobów tytoniowych, w tym również palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych, czy też używania papierosów bezdymnych. Nie wiadomo jednak, kiedy przepisy wejdą w życie.

Zmiana taka ma wyeliminować sytuacje, kiedy alkomat pokazuje błędny odczyt. Wszystko za sprawą faktu, że np. papierosy elektroniczne w spalanej substancji mogą zawierać glicerynę, czy niewielkie ilości alkoholu etylowego, który wprawdzie nie wpływa na stan trzeźwości kierującego, jednak może doprowadzić do fałszywego badania trzeźwości. Za pozytywny odczyt alkomatu może być odpowiedzialny również płyn do płukania ust. W sytuacji, gdy osoba, będąc pewną, że alkomat uruchomił się pod wpływem takiego błędu, powinna niezwłocznie wyjaśnić funkcjonariuszowi sytuację, a badanie zostanie przeprowadzone znów, po 15 minutach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-03 13:46:12
Śmiechu : Czyli lepiej pić po maluchu aż się zmiana im skończy i możemy jechać dalej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: