Zmiany w handlu owcami i kozami
Warunkiem uczestnictwa w handlu pomiędzy państwami członkowskimi UE jest określenie statusu gospodarstwa w odniesieniu do trzęsawki klasycznej, dlatego przewidziano dwustopniowy system nazewnictwa gospodarstw, a mianowicie, o znikomym i kontrolowanym wystąpieniu trzęsawki.
Owce i kozy, pochodzące z gospodarstw o znikomym wystąpieniu trzęsawki klasycznej, można wprowadzać do państw, gdzie także spotyka się znikomy odsetek jej występowania, państw, które prowadzą program kontroli tej choroby oraz pozostałych państw członkowskich UE. Natomiast jeśli chodzi o handel owcami i kozami, pochodzącymi z kontrolowanych gospodarstw ryzyka wystąpienia trzęsawki, może się on odbywać we wszystkich państwach członkowskich UE, poza państwami o znikomym i kontrolowanym ryzyku wystąpienia tej choroby (np. Austria, Dania, Finlandia, Szwecja).
Gospodarstwo, w którym są utrzymywane owce lub kozy, może być uznane za gospodarstwo o znikomym ryzyku wystąpienie trzęsawki tylko wtedy, gdy od 7 lat spełnia m.in. takie wymagania jak np.: prowadzenie stałego oznakowania owiec i kóz i przechowywanie dokumentacji, która umożliwia śledzenie ich losu od urodzenia lub sprawowanie ciągłej kontroli danego gospodarstwa.
Jeśli chodzi o gospodarstwa o kontrolowanym występowaniu trzęsawki klasycznej, może być za takie uznane tylko gospodarstwo, które od 3 lat spełnia warunki takie same jak gospodarstwo o znikomym wystąpieniu, a także gdy np. zachowana jest dokumentacja przemieszczania się owiec i kóz.
Po otrzymaniu statusu gospodarstwa o znikomym lub kontrolowanym ryzyku wystąpienie trzęsawki klasycznej, zabrania się wypasania owiec i kóz razem z innymi owcami i kozami, pochodzących z gospodarstwa bez nadanego statusu.
Więcej informacji pod LINKIEM.
red./ mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.