Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zła gleba i zanieczyszczone powietrze? Odpowiedzią jest rokitnik

Część osób na Śląsku cieszyńskim narzeka na złej jakości glebę. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko naturalne uwarunkowania, ale również działania kopalni, które dawniej zanieczyszczały region. Dla wszystkich, którzy jednak chcą zamienić porażkę w sukces, istnieje idealna roślina, która rośnie jak szalona, nawet na zdegradowanych glebach.

Temat rokitnika pojawił się podczas obserwacji łąki, która powstała w regionie w miejscu, gdzie kiedyś składowano resztki z kopalni. Gleba nie jest tam najlepszej jakości, a rośliny, chociaż się pojawiły, zwykle nie są zbyt zróżnicowane, ani szczególnie wartościowe. Poza jedną – rokitnikiem. To roślina, która doskonale radzi sobie w polskim klimacie i może rosnąć nawet w zdegradowanej glebie. Co więcej, to prawdziwa bomba witaminowa, która ma wiele zastosowań.

Rokitnik to silnie rozgałęziony krzew, który ma niewielkie wymagania glebowe i jest odporny na mrozy oraz upały, a także na suszę. Dobrze radzi sobie również z zanieczyszczonym powietrzem - Rokitnik kryje w sobie moc witamin- A, B, C, E  oraz minerałów- mangan, żelazo, bor, wapń. Najciekawsze  w tym krzewie  jest to, że nie ma enzymów rozkładających witaminę C, a więc prawie w ogóle jej nie traci, nawet po obróbce cieplnej. Możemy zatem z rokitnika przyrządzić dżemy, powidła, galaretki, soki i  nalewki, którymi będziemy się raczyć zimą, kiedy dopadnie nas przeziębienie i grypa.  Z suszonych owoców  zaparzymy cenną i zdrową herbatkę. Możemy użyć rokitnika w kremach, mydłach i maściach. Olej z  rokitnika ma właściwości nawilżające i silnie  regenerujące. Pomocny będzie przy oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach czy stanach zapalnych skóry – wyjaśnia Barbara Kuchta, zielarka z Brzezówki.

Roślina jest więc niezwykle wartościowa i może być stosowana w różnych formach. Co więcej, owoce pozostają na krzewach nawet zimą, co stanowi swoistą dekorację. Jest to odpowiedź dla właścicieli działek, na których gleba nie pozwala na uprawianie bardziej wymagających roślin.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: