Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych
W dniach od 6 – 9 marca 2008 r. odbędą się w Wiśle VII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Narciarstwie Biegowym i Zjazdowym pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki Mirosława Drzewieckiego i Prezesa PFRON Mariana Leszczyńskiego.
Zmagania sportowe odbędą się na trasach biegowych COS na Kubalonce i zjazdowych Stożka.
Ceremonia otwarcia odbędzie się w dniu 6 marca 2008 r. o godz. 18,00 w Hotelu Gołębiewski w Wiśle
W zawodach weźmie udział 180 sportowców zrzeszonych w ruchu Olimpiad Specjalnych reprezentować będą Oddziały Regionalne działające w regionie Dolnośląskim, Kujawsko – Pomorskim, Lubelskim. Lubuskim, Łódzkim, Małopolskim, Opolskim, Podkarpackim, Podlaskim,. Śląskim, Świętokrzyskim, Wielkopolskim – Konin, Wielkopolskim – Poznań i Beskidzkim. Uczestnikami zmagań sportowych będą dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Niepełnosprawność intelektualna nie przeszkadza im w uprawianiu sportów zimowych, które są szansą na integrację ze społeczeństwem i skuteczny proces rehabilitacyjny.
W czasie Igrzysk zawodnicy rywalizować będą w 2 dyscyplinach:
narciarstwo biegowe techniką klasyczną i dowolną w konkurencjach: biegi na 500m, 1 km, 3 km, 5 km i sztafeta 4x1km, biegi na 50m i 100m
narciarstwo zjazdowe: slalom gigant i super slalom gigant.
Uczestnicy podzieleni będą na grupy sprawnościowe wg poziomów zaawansowanych, średnio zaawansowanych i niskim poziomie zaawansowania. Określone poziomy zaawan- sowania uczestników pozwalają na uczestnictwo w zawodach osobom o różnym stopniu sprawności fizycznej i umysłowej. Wiek uczestników obejmuje przekrój od 8 lat, a górna granica wieku nie jest ograniczona.
W czasie igrzysk przeprowadzony zostanie program „Zdrowi Sportowcy”
który dostarczy zawodnikom wiedzy na temat funkcjonowania ich organizmów w zakresie słuchu, sprawności ruchowej i sprawnych stóp.
Celem igrzysk jest:
- popularyzacja sportów zimowych wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w 4-letnim okresie przygotowań olimpijskich,
- wytypowanie reprezentacji Polski na IX Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Boise ' 2009 w USA.
- stworzenie warunków do rywalizacji i sprawdzenie poziomu możliwości zawodników z różnych regionów Polski oraz rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie beskidzkim w warunkach pełnej integracji ze środowiskiem .
Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska Odział Regionalny Beskidzkie z siedzibą w Kaczynie, a ciężar organizacji spoczywa również na Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kaczynie i Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu.
Igrzyska pomaga zorganizować wielu sympatyków międzynarodowego ruchu rozwijanego w regionie beskidzkim od ponad 20 lat.
Komitet Honorowy stanowi Zarząd Powiatu Wadowickiego, Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Burmistrz Miasta Wisła.
Role wolontariuszy pełnić będą: studenci Beskidzkiej Wyższej Szkoły Umiejętności w Żywcu, uczniowie Zespołu Szkół Szkolno – Gimnazjalnego Nr 3 w Kętach, policjanci sympatycy ruchu Olimpiad z województwa śląskiego i małopolskiego oraz wolontariusze z Kęt i Strumienia. Ponadto trenerzy, rodzice i opiekunowie, a liczba zaangażowanych w organizację przekracza 200 osób.
Od ponad 20 lat Beskidzki Oddział Regionalny organizuje w regionie beskidzkim liczne zawody sportowe i imprezy integracyjne, angażując i szkoląc wielkie grupy wolontariuszy i ludzi dobrej woli, budując tym samym podwaliny właściwie pojętej akceptacji i integracji społecznej. Przez te lata wiele instytucji włączyło się w działania ruchu. To już 9 impreza rangi ogólnopolskiej organizowana przez Oddział Beskidzki w regionie.
Impreza odbędzie się dzięki zaangażowaniu środków MSiT, PFRON, sponsorów ogólnopolskich, darczyńców lokalnych oraz środków Starostwa Powiatowego w Wadowicach i Cieszynie.
Region Beskidzki reprezentować będą uczniowie z ośrodka w Kaczynie: Robert Bilski, Bogumił Banach, Andrzej Opaliński, Piotr Bratek, Sylwia Świadek, Tomasz Kuzio i Maksymilian Łodziana, z Żywca Piotr Piecuch i mieszkańcy domów pomocy społecznej z Pogórza: Barbara Nićko i Helena Szkaradnik, z Drogomyśla: Dariusz Kalinowski i Andrzej Nikiel, ze Strumienia: Janusz Słowik, Jan Biela i Grzegorz Samborski, z Bobrka: Kamil Nycz i Sebastian Herszt oraz z Jaworzynki Marcin Łacek.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
