Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zielone tablice na polskich drogach

Od 1 stycznia 2020 roku na polskich drogach pojawiły się pojazdy z zielonymi rejestracjami, to auta o napędzie ekologicznym. Będą one dostępne dla samochodów z napędem elektrycznym lub wodorowym. Czarne litery na zielonym tle na zderzakach polskich samochodów pojawią się na podstawie przepisu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Przepis dotyczący wydawania zielonych tablic rejestracyjnych dla samochodów z napędem wodorowym i elektrycznym wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku. Tablice są przyznawane samochodom nowym lub nowo rejestrowanym. Osoby, które zarejestrowały taki samochód przed 1 stycznia 2020 roku i otrzymały białe tablice rejestracyjne, mogą zdecydować się na wymianę, jednak jest to fakultatywne  - Od 1 stycznia 2020 roku pojazdom elektrycznym i pojazdom napędzanym wodorem przydziela się tablice rejestracyjne z numerem barwy czarnej umieszczonym na zielonym tle. W przypadku ww. pojazdów, które zarejestrowano do końca 2019 r., nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na „zielone”, jednak jest to możliwe na wniosek i koszt właściciela pojazdu. Przewidziano także indywidualne tablice rejestracyjne z nowym „zielonym” tłem. Warto przy tym nadmienić, że pojazdy elektryczne otrzymają nalepki legalizacyjne z czerwoną obwódką, zaś pojazdy napędzane wodorem – z żółtą. – wyjaśnia Łukasz Heller Kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów w Starostwie Powiatowym w Cieszynie.

Zmiany mają na celu wyróżnienie samochodów elektrycznych i wodorowych, by ich kierowcy nie musieli obawiać się już problemów z rozpoznaniem na przykład w przypadku korzystania z pasów dla autobusów (to wyróżnienie, pozwalające często na omijanie korków w większych miastach ma zachęcać kierowców do sięgania po bardziej ekologiczne środki transportu). Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku samochodów, mieszających napęd elektryczny z tradycyjnym? - Powyższe zmiany nie dotyczą coraz bardziej popularnych pojazdów o tzw. napędzie hybrydowym – wyjaśnia Heller. Zielone tablice są dostępne tylko i wyłącznie dla pojazdów, rezygnujących z „tradycyjnych napędów”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-08 18:30:50
mario172: Wszystkie dostępne dziś modele na 1 kWh zgromadzonej w baterii energii są w stanie przejechać ok. 6 km. Przekładając to na dzisiejsze polskie realia wychodzi nam, że 1 km oznacza emisję dokładnie 155 g CO2. to więcej niż wyznaczony przez UE na 2015 r. średni poziom 130 g/km dla wszystkich nowych samochodów osobowych...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: