Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaśmiecanie czy próba oswojenia sytuacji?

Dziś (17.04.2020) Gmina Skoczów poinformowała, że dokładnie tydzień temu skoczowscy strażnicy miejscy zdjęli maseczki, które ktoś porozwieszał na lokalnych pomnikach. Po tygodniu maseczki wróciły. Strażnicy apelują o zaprzestanie wieszania masek na pomnikach, my postanowiliśmy zapytać, czy działanie takie może być potraktowane jako działanie artystyczne.

Wieszanie maseczek na pomnikach stało się w Polsce standardem. Najpierw maseczki pojawiły się na pomnikach w Zielonej Górze, czy w Krakowie (tam wykonano maseczkę XXL ze względu na gabaryt twarzy). W powiecie cieszyńskim maseczki doczekała się m.in. Hrabina von Thun-Hohenstein, siedząca na ławeczce w Kończycach Wielkich (o sprawie pisaliśmy tutaj). Za każdym razem działania te były podejmowane jednak w porozumieniu z lokalnymi władzami. W tym przypadku doszło do samowolki, maseczki zostały zdjęte a Straż Miejska w Skoczowie wyjaśnia, że zasadniczo doszło do wykroczenia, jakim jest zaśmiecanie.

- Drodzy Mieszkańcy, takie działanie jest niczemu niesłużącym zaśmiecaniem, które jest wykroczeniem. Prosimy niezidentyfikowanych sprawców, aby już więcej nie zakładali maseczek ochronnych na pomniki. Podczas ich zakładania może dojść do uszkodzenia pomników, a to skutkować będzie wszczęciem postępowania. Maseczki z pewnością bardziej przydadzą się potrzebującym osobom. Przede wszystkim ma ona chronić nas przed zarażeniem. Założona na pomnik nie wskóra niczego, a oddana drugiemu człowiekowi, pomoże zapewnić mu bezpieczeństwo. Będzie to z pewnością mądrzejsze zachowanie – wyjaśniają władze Skoczowa w mediach społecznościowych. Przypomniano również, że Gmina rozpoczęła akcję szycia maseczek, które zostaną przekazane mieszkańcom.

Okazuje się jednak, że takie działanie może być również działaniem artystycznym, czy próbą oswojenia w jakiś sposób nowej i trudnej dla nas sytuacji – Tego typu działanie, może być traktowane, jako działanie artystyczne. Co więcej, w tej traumatycznej sytuacji może być jako rodzaj oswojenia, przepracowania problemu, by ludziom z tą sytuacją było lżej – wyjaśnia w rozmowie z portalem ox.pl dr hab. Bogusław Dziadzia, profesor UŚ.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-17 21:15:22
utopiec: Może pomnikom maseczki bardziej potrzebne niż żywym.
2020-04-17 21:21:08
krzysztof.nn: "Założona na pomnik nie wskóra niczego, a oddana drugiemu człowiekowi, pomoże zapewnić mu bezpieczeństwo".... hmm... za komuny I sekretarz partii urzędował w skoczowskim ratuszu, tuż obok wyznaczanego przez tężę partię szefa administracji - m i l i c j a miała swój posterunek vis a vis na rynku i była rzecz jasna na telefon sekretarz do jego usług - dziś w ratuszu nic się nie zmieniło, partia znowu rządzi miastem, za to m i l i c j a przemianowana przedwcześnie na p o l i c j ę dostała nowy wypasiony lokal za rzeką - skoczowskiemu burmistrzowi dam dobrą radę, niech nie p^ieprzy trzy po trzy, bo żałosne i kompromitujące są te jego teksty, tylko dzwoni po m i l i c j ę, niech ścigają tych bandytów od maseczek
2020-04-17 21:39:19
krokusik: Moim zdaniem maska na pomniku nie stwarza jakiejś ekologicznej zagłady. Co więcej, jeśli marmurowy ma maskę to czemu ja nie mam mieć. Może w tą stronę trzeba iść? btw: Postaram się być na przekór sobie i nic na temat małego kulawego nie napiszę.
2020-04-17 21:46:03
donekT: krzysio+ kolejne objawy STARCZEJ AMNEZJI ujawniasz... Za słusznie minionej epoki, zgodnie ze wzorami radzieckimi istniał DUALIZM WŁADZ partyjnych i państwowych... Skoczowski ratusz był również siedzibą NACZELNIKA GMINY, od czasów Gierka. W przypadku Skoczowa jednym z najdłużej urzędujących był zmarły w 2017 r. Romuald Cieślar. Zdaje się, iż lokalnie działającą partią, kiedy Pan Romuald był u szczytu swej kariery, ktoś inny dowodził;) Dualizm władzy był implementowany z systemu radzieckiego, gdzie ten był wykorzystywany do wzajemnej kontroli i cedowania odpowiedzialności. To prawda, że za PRL Milicja Obywatelska miała siedzibę w skoczowskim ratuszu, na parterze. Co ciekawe, wówczas, pomimo porównywalnej liczby ludności, w odniesieniu do lat 80. XX w. wystarczyło tylko kilku milicjantów, aby zapewnić porządek w Gminie. Dzisiaj skoczowski komisariat zatrudnia około 40 funkcjonariuszy;)
2020-04-17 21:50:09
donekT: krzysio+, wracając do Twojej starczej amnezji, warto przypomnieć, iż policja w Skoczowie aż do 2013 r. ulokowana była w rozwalającym się i od 2013 r. wciąż niezagospodarowanym do dziś budynku w sąsiedztwie obecnego INTEGRATORA. Budowa nowego budynku posterunku, na działce przekazanej przez Gminę (kiedy włodarzami były osoby powiązane z PO) a komendantem Jacek Stelmach, była koniecznością.
2020-04-17 21:59:03
donekT: Co do sytuacji z maseczkami na skoczowskich pomnikach, ZWYKŁY PERFORMANS, do którego należy się przyzwyczaić. Ściganie sprawców jest niecelowe, chociażby biorąc pod uwagę "szkodliwość czynu". Odpowiednim służbom warto przypomnieć, chociażby sytuację z żartownisiami, którzy eksploatowali swoje poczucie humoru z wykorzystaniem ulokowanego na rynku Jonasza (ubogacenie fontanny płynem, kąpiele etc.), i jak do tego podchodził wymiar sprawiedliwości? Tym bardziej, iż w przypadku z wykorzystaniem płynu należało ponadplanowo wyczyścić fontannę, za co zapłacił miejski budżet. Szkoda zachodu...
2020-04-17 23:04:17
donekT: PS Ten ZWYKŁY PERFORMANS jak najbardziej może być traktowany jako sztuka, w dzisiejszym rozumieniu. Tego rodzaju postrzeganie sztuki wywodzi się z SYTUACJONIZMU, a kierunek ten zakłada tworzenie sztuki w oddzieleniu od powszechnie przyjętych kanonów, gdzie sztuka wyraża bunt wobec zastanej rzeczywistości i godzi w estetykę ogółu. Osobiście do tego rodzaju działalności nie dorabiałbym jednak ideologii...
2020-04-18 07:21:30
: Zaraz po wojnie posterunek MO w Skoczowie mieścił się w kamienicy obok ratusza, "Sarkandrówce", a potem aż do lat 70-tych obok dzisiejszego ING - młodzi mogą nie wiedzieć ;)
2020-04-18 09:16:12
utopiec: Nie obok ratusza tylko tam gdzie obecnie znajduje się DOMEL.
2020-04-18 09:36:19
: utopiec - po wojnie obok ratusza - "Po II wojnie światowej pomieszczenia przeznaczono na mieszkania kwaterunkowe, przedszkole i posterunek MO. Kaplica do celów kultowych przywrócona została w 1959 roku." - później posterunek przeniesiono tam gdzie domel dzisiaj
2020-04-18 11:07:16
donekT: krzysio+ ING obecnie jest przeniesiony:) Jak uważasz, co wpłynęło na lokalizację posterunku właśnie na rynku? Gdzie ten się znajdował w okresie okupacji? krzysio+, nie musisz zmieniać konta, aby sam siebie poprawiać:)
2020-04-18 13:36:43
utopiec: św. Patryk: Masz rację. Oprócz komisariatu znajdowało się tam również przedszkole.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: