Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Pradawna suknia z pokrzyw: Fascynująca wystawa w Archeoparku Kocobędz-Podobora

W Parku Archeologicznym w Kocobędzu-Podoborze trwa interesująca wystawa czasowa. Ekspozycja, pochodząca ze znajdującej się w Przyborze filii Muzea Novojičínska - Cetrat Příbor (filii Muzeum Nowojiczyńskiego w Przyborze), nosi tytuł „Pravěké kopřivové šaty” (Pradawna suknia z pokrzyw). W centrum wystawy znajduje się suknia wykonana z pokrzywy, a także inne elementy stworzone z tego materiału, w tym nici oraz narzędzia potrzebne do ich wytwarzania.

W skład ekspozycji wchodzą ręcznie wykonane przedmioty, a najważniejszym z nich jest wspomniana suknia. Proces jej tworzenia trwał ponad dwa lata, a do produkcji użyto tysięcy pokrzyw. Odwiedzający mogą również zobaczyć różnorodne akcesoria codziennego użytku, takie jak sieć rybacka używana w rekonstrukcji neolitycznego rybołówstwa czy pokrowiec na nóż, będący repliką znalezionego przy „człowieku lodu” Ötzi. Umożliwiono również kontakt z fragmentem materiału utkanego z pokrzywowych nici, co pozwala na sprawdzenie, jak przyjemny w dotyku jest ten materiał.

Warto zauważyć, że poza repliką pokrowca na nóż, prezentowane przedmioty nie są kopiami autentycznej odzieży sprzed tysięcy lat, gdyż oryginalne ubrania nie zachowały się. Wiele z informacji na temat wytwarzania nici i materiałów z pokrzywy pochodzi z badań archeologicznych, które dowiodły, że ludzie już w czasach prehistorycznych potrafili wytwarzać nici z tego surowca. Przykłady pokrzywowego włókna znaleziono m.in. w IX-wiecznym grodzisku w Pohansku, niedaleko Brzecławia.

Jak mogła wyglądać odzież z pokrzywy w dawnych czasach, pozostaje jednak w sferze spekulacji. Twórcy kolekcji inspirowali się tradycyjnymi strojami rdzennej ludności indiańskiej. Jak podczas zorganizowanego 15 października wernisażu zaznaczyła przedstawicielka muzeum w Przyborze, wystawa nie zawiera ani jednego eksponatu muzealnego – wszystkie prezentowane przedmioty są współczesnymi rękodziełami, wykonanymi przy użyciu tradycyjnych technik i narzędzi.

Zbyšek Ondřeka, dyrektor Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, podczas otwarcia wystawy podkreślił, że mimo niewielkich rozmiarów, przygotowanie ekspozycji wymagało od jej twórców wielu setek godzin pracy. Zwrócił uwagę na wyjątkowość eksponatów, które zasługują na szczególną uwagę, ciesząc się, że nowojiczińskie muzeum zdecydowało się wypożyczyć tę wystawę do Podobory.

Wystawa ma charakter mobilny i była już prezentowana w wielu miejscach, takich jak Praga czy Koszyce. W Kocobędzu będzie dostępna do 23 lutego 2025 roku, a następnie zostanie przeniesiona do muzeum w Zlinie.

Lucie Rucká, kierowniczka Parku Archeologicznego, zaznaczyła, że jej placówka stara się ukazać, jak żyli ludzie w prehistorii i wczesnym średniowieczu. Dlatego wystawa, prezentująca ręcznie wytworzone przedmioty przy użyciu tradycyjnych technologii, doskonale wpisuje się w charakter Archeoparku.

Organizatorzy zachęcają do odwiedzin, podkreślając edukacyjny aspekt wystawy, która nie tylko przedstawia starożytne technologie przetwarzania pokrzywy, ale także inspiruje do tworzenia praktycznych i ekologicznych rozwiązań.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: