Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie: jubileusz Domu PZKO w Lesznej Dolnej

Przed ćwierćwieczem oddano do użytku Dom Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Lesznej Dolnej (obecnie dzielnica Trzyńca) i z tej okazji w minioną niedzielę odbyły się uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły miejscowych Polaków, jak również delegację ze współpracującej z Miejscowym Kołem PZKO Jasienicy.

Na pamiątkę 25-lecia powstania siedziby leszniańskich Polaków nowy konsul generalny Rzeczypospolitej w Ostrawie Janusz Bilski odsłonił rzeźbę Tadeusza Szkucika „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, przedstawiającą trzy postaci kobiece, nad którymi góruje płonący kwiat. Dzieło to ma symbolizować życie i trwanie mniejszości polskiej na Zaolziu.

Autor tej pracy był w swego czasu długoletnim prezesem miejscowych pezetkaowców i jednym z inicjatorów powstania Domu PZKO. Przy jego budowie w latach 1984-90 brali także udział zatrudnieni wówczas w trzynieckiej hucie polscy robotnicy z Gliwic. I oni, jak i miejscowi pracowali społecznie.

Sam budynek został wybudowany na fundamentach pochodzącego z końca XIX stulecia domu leszniańskiego wójta Jerzego Pończy.
- I dlatego to miejsce nazywaliśmy „Pończówką” – dzieli się swoimi wspomnieniami Szkucik. W piwnicy, jedynej oryginalej części, która się ostała, było więzienie gminne. - Mamy dokument, w którym jest podane, że pewien parobek przeszedł sąsiadowi przez łan grochu. No i go trzeba było zamknąć. Więc go tu na 24 godziny zamknęli, a on w nocy im uciekł. Rozwalił drzwi i uciekł.

Natomiast historię budowy można było poznać na wystawę fotograficznej, dokumentującej etapy prac budowlanych oraz w udostępnionych uczestnikom jubileuszowych uroczystości kronikach. A sam Dom nie służy tylko na imprezy pezekaowskie, wynajmowany jest także na zabawy, spotkania towarzyskie, konferencje i wykłady. Są w nim również pokoje gościnne.

Jubileusz Domu w Lesznej połączony był z dziewiątą już edycją Przeglądu Kapel Ludowych, podczas którego wystąpił zespół „Oldrzychowice” z Oldrzychowic, „Jackové” z Jabłonkowa, „Suszanie” z Suchej Górnej, „Valašské peklo” z Ołomuńca oraz kapela „Jasienica” z Jasienicy.

(ÿ)



źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: