Zaolzie. Dwujęzyczna gazetka w polsko-czeskiej podstawówce
Jak podają źródła historyczne szkolnictwo polskie w Koszarzyskach datuje się od roku 1832. pierwszy drewniany budynek szkolny wybudowano w wiosce pomiędzy Kozubową a Ostrym w 1832. Wówczas szkoła w Koszarzyskach była filią szkoły bystrzyckiej. Samodzielna stała się w 1853. Natomiast budynek szkolny, w którym obecnie mieści się szkoła czeska, polska, przedszkole czesko – polskie wzniesiono w latach 70tych XX wieku. Szkoła do początku XXI wieku funkcjonowała samodzielnie, dopiero w 2003 roku połączyła się z czeską placówką i przedszkolem.
Szkoła w Koszarzyskach jest tak zwaną szkołą pierwszego stopnia. Czyli dzieci uczą się w niej w klasach 1 – 5. Tak więc i mali redaktorzy byli bodaj najmłodszymi uczestnikami warsztatów w całym projekcie. Mimo młodego wieku i bariery językowej (uczniowie czeskiej szkoły nie mówią po polsku) radzili sobie świetnie. Po krótkim wprowadzeniu redaktor naczelnej Zwrotu Haliny Szczotki pytani sami wymieniali skąd można czerpać informacje. I choć w pierwszej kolejności wymienili internet, to któryś z uczniów powiedział, że z terenu. - I tak trzymajcie, to będziecie robili ciekawą gazetkę, którą wszyscy będą chcieli czytać – zachęcała naczelna „Zwrotu”.
Podczas samych warsztatów uczniowie pod okiem redaktorów i współpracowników „Zwrotu” podzieleni na grupki zaplanowali gazetki, a sporo pomysłów na tematy, jakie warto na łamach szkolnego pisemka poruszyć powstałych dzięki „burzy mózgów” z pewnością zostanie wykorzystane podczas redagowania kolejnego numeru „Dziennikarza/Novinářa”. Tak, jak z pewnością przydadzą się im praktyczne rady fotografa „Zwrotu” Wiesława Przeczka, jak komponować kadr, by zdjęcie było ciekawe i stanowiło dobrą ilustrację do artykułu, jak i podpowiedzi Haliny Szczotki jakie gatunki prasowe warto wykorzystywać.
Gazetka wychodzi w szkole dzięki dotacji na projekt "Młody dziennikarz". Tak więc mając źródło finansowania i zdolnych, zaangażowanych i chętnych do pozalekcyjnej pracy uczniów rysuje się przed szkolnym pisemkiem optymistyczna przyszłość. Życzymy powodzenia.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
