Zaolzie: Dom PZKO w Olbrachcicach służy Polakom już 20 lat
Aktorka – o czym mało się wie – swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie w Domu PZKO w Olbrachcicach podczas programów dziezięcego zespołu śpiewaczo-teatralnego „Drops”. W tym samym zespole debiutował też obecny na sobotnim jubileuszu tenor Bronisław Palowski jun., członek kwartetu wokalnego „Bohemia Voice” na co dzień występujący zespole filharmonii praskiej, a także jego brat, kontrabasista i puzonista Marcel. Obu braciom akompaniował ojciec Bronisław, twórca rodzinnego bandu „Náladička”.
W imprezie uczestniczyło ponad 130 osób, członków Koła, ale i gości, wśród których byli m.in. polski wójt Olbrachcic Henryk Feber i dyrektorka miejscowej polskiej szkoły podstawowej Jolanta Kożusznik oraz Helena Legowicz z Zarządu Głównego PZKO. Można wyrazić tylko żal, że zabrakło oficjalnych delegacji z polskiej części Śląska Cieszyńskiego.
Natomiast sam Dom - jubilat powstawał w latach 1988-95 i jest bodaj najmłodszą siedzibą PZKO na Zaolziu, o czym wspominała Helena Bublik, prezes Miejscowego Koła, które liczy chwili obecnej 363 członków.
Same zaś Olbrachcice (zwane przez niektórych nie wiedzieć czemu z czeska „Albrechticami”) leżą na linii kolejowej Czeski Cieszyn – Hawierzów. Szacunkowo co piąty mieszkaniec jest Polakiem. We wsi znajduje się drewniany kościół świętych Piotra i Pawła z 1766 roku i wybudowany po wojnie kościół ewangelicki. Ponadto godny uwagi jest b. Dom Robotniczy, obecnie gospoda i miejsce lokalnych imprez.
(ÿ)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.