Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Dom PZKO w Olbrachcicach służy Polakom już 20 lat

10 października w Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Olbrachcicach świętowano 20-lecie istnienia tego obiektu. Jubileuszową imprezę prowadziła olbrachciczanka Izabela Kapias znana telewidzom z seriali ''Przepis na życie'' i ''M jak Miłość''.

Aktorka – o czym mało się wie – swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie w Domu PZKO w Olbrachcicach podczas programów dziezięcego zespołu śpiewaczo-teatralnego „Drops”. W tym samym zespole debiutował też obecny na sobotnim jubileuszu tenor Bronisław Palowski jun., członek kwartetu wokalnego „Bohemia Voice” na co dzień występujący zespole filharmonii praskiej, a także jego brat, kontrabasista i puzonista Marcel. Obu braciom akompaniował ojciec Bronisław, twórca rodzinnego bandu „Náladička”.

W imprezie uczestniczyło ponad 130 osób, członków Koła, ale i gości, wśród których byli m.in. polski wójt Olbrachcic Henryk Feber i dyrektorka miejscowej polskiej szkoły podstawowej Jolanta Kożusznik oraz Helena Legowicz z Zarządu Głównego PZKO. Można wyrazić tylko żal, że zabrakło oficjalnych delegacji z polskiej części Śląska Cieszyńskiego.

Natomiast sam Dom - jubilat powstawał w latach 1988-95 i jest bodaj najmłodszą siedzibą PZKO na Zaolziu, o czym wspominała Helena Bublik, prezes Miejscowego Koła, które liczy chwili obecnej 363 członków.

Same zaś Olbrachcice (zwane przez niektórych nie wiedzieć czemu z czeska „Albrechticami”) leżą na linii kolejowej Czeski Cieszyn – Hawierzów. Szacunkowo co piąty mieszkaniec jest Polakiem. We wsi znajduje się drewniany kościół świętych Piotra i Pawła z 1766 roku i wybudowany po wojnie kościół ewangelicki. Ponadto godny uwagi jest b. Dom Robotniczy, obecnie gospoda i miejsce lokalnych imprez.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-14 06:06:52
koszor: Pod pierwszym zdjęciem macie opis \" ... w Oldrzychowicach\", a mówimy przecież o Olbrachcicach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: