Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zamiast kwiatów i zniczy - daj ofiarę na walkę z Covid-19

Biskup Diecezji Cieszyńskiej i proboszczowie ewangelickich parafii zwracają się do wiernych z apelem, by do minimum ograniczyć przyozdabianie grobów sztucznymi kwiatami i zniczami. – Zadbajmy o środowisko – apelują duchowni.

- Cmentarz powinien być szczególnym miejscem zadumy nad przemijaniem, zmierzania się z tematyką życia wiecznego, przeżywania żałoby po utracie bliskich, miejscem, na którym uświadamiamy sobie, że życie, mimo śmierci, w Chrystusie odnosi zwycięstwo – apeluje do wiernych przed tradycyjnym wspomnieniem zmarłych biskup diecezji cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago.

Jak dodał to, co niejednokrotnie obserwuje się na cmentarzach przypomina jarmark a to wbrew zasadom, które głosił Marcin Luter. - Luter zabiegając o stworzenie miejsca zacisznego podkreślał, że atmosfera na cmentarzach bardziej przypomina jarmark, niż miejsce zadumy. Czy nie powróciliśmy do lutrowych czasów? Niestety coraz częściej nasze ewangelickie cmentarze, zupełnie wbrew naszej duchowości, przypominają centra handlowe, giełdy kwiatowe, hurtownie zniczy. Bezzasadnie przejmujemy narzucaną modę, obowiązujące trendy. Pamiętajmy, wspominajmy, dziękujmy za tych, którzy byli nam bliscy, ale… nie pozwólmy wywierać na siebie presji co powiedzą inni, nie poddawajmy się konkurencyjności i cmentarnej rywalizacji! Nie chodzi o rewolucję. Wystarczy ustalić w rodzinie, by zamiast zakupu kilku wiązanek, kupić na dany grób tylko jedną, zamiast nabywania dziesiątków zniczy przynieść jeden wspólny od wszystkich! A pozostałe finanse przeznaczyć na wspieranie potrzebujących – apeluje biskup.

Jak zauważył biskup człowiek jest odpowiedzialny za ekologię i środowisko. - Odpowiedzialni za stworzenie zachęcam, aby w całej diecezji cieszyńskiej wybierając się w tym roku na cmentarze podejść odpowiedzialnie do ochrony stworzenia, pomyśleć także o horrendalnych kwotach, jakie nasze parafie płacą za wywóz śmieci, które idą w setki tysięcy złotych. Proszę Was o przeznaczcie kwot, które planowaliście w tym roku wydać na znicze czy kwiaty, na pomoc szpitalom w naszej okolicy. Te placówki potrzebują różnego wsparcia na czas walki z COVID-19. Swój dar możecie przekazać na konto Diecezji Cieszyńskiej: 86 1020 1390 0000 6202 0143 4505 z dopiskiem “Fundusz dla żywych”, a my po konsultacji z szpitalami zakupimy wskazane sprzęty. Będziemy informowali o naszej akcji na stronie diecezji: www.cieszynska.luteranie.pl – dodał sam chorujący na COVID-19 bp Adrian Korczago.

Apel biskupa przekazują proboszczowie parafii swoim wiernym. Na stronie parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie pojawił się apel, by nie przynosić w ogóle plastikowych kwiatów ani zniczy - W związku ze Świętem Zmarłych chcielibyśmy się zwrócić do Was z tym samym apelem, co przed rokiem, by zrezygnować z przyozdabiania grobów sztucznymi kwiatami i wieńcami oraz by do minimum ograniczyć kupowanie zniczy. Pan Bóg dając nam polecenie, byśmy czynili sobie ziemię poddaną nie miał na myśli, byśmy ją niszczyli – zatem byśmy niszczyli zarazem swoje naturalne środowisko - zamieszczono komunikat. 

KOD

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-23 17:41:24
altacet: Jakoś nie wierzę,że pieniądze wpłacane na konto diecezji trafią do szpitali /vide zbiórki Caritasu dla poszkodowanych./ Kościół niechętnie dzieli się kasą.Tylko naiwni wierzą w takie zapewnienia.
2020-10-23 18:32:41
stefanbbn: dla zainteresowanych dzien 01.11. jest w kosciele ewangelickim inaczej pojmowany niz w kosciele katolickim: Rozpoznajemy fakt, że taki dzień w kalendarzu istnieje. Dla nas nie ma on jednak wymowy religijnej ponieważ nie wierzymy w odpusty, istnienie czyśćca, a więc nie modlimy się do oraz za dusze zmarłych wierząc w Bożą sprawiedliwość. Bóg jest tym rodzajem Sędziego, który nie jest podatny na wpływy, finansowe profity i "naciski" z zewnątrz. Ten dzień jest dla nas okazją do odwiedzenia grobów naszych bliskich, którzy odeszli, wspominania ich. Zapalony znicz nie ma więc znaczenia religijnego. Jest raczej symbolicznym wyrazem pamięci i szacunku wobec zmarłej osoby. Oczywiście jest to także dzień spotkania w gronie bliskich, refleksji nad życiem, jego znaczeniem oraz pytaniem: czy ja jestem przygotowany na spotkanie z Bogiem?
2020-10-23 18:57:36
M53: Stefanbbn, to jest właśnie ten przekaz. Od dobrych paru lat zastanawiam się, odwiedzając wiejski cmentarz ewangelicki, dlaczego luteranie tak szpanują z tymi pomnikami, wieńcami, zniczami. Przecież to kłóci się z naukami Lutra. Ma być schludnie, skromnie, czysto i to wystarczy. Ja w tym roku postawie donicę z chryzantemą na każdym grobie i zapalę po jednym zniczu czyli sztuk dwie i sztuk dwie.
2020-10-23 19:13:38
666: Marzę by mieć takie problemy.
2020-10-23 20:01:51
Po Prostu: a ja nie zapalę żadnego znicza bo one tam potrzebne jak umarłemu kadzidło, po prostu
2020-10-24 08:26:50
krzysztof.mm: M53 - nie rozumiem, o co ci chodzi z tym "szpanowaniem", ja nie widzę różnic pomiędzy cmentarzami ewangelickimi i katolickimi pod tym względem, ciekawe też co faktycznie Luter mówił o cmentarzach, przybliż - jedna na pewno różnica jest taka, że na przykład w Skoczowie na katolickim chaos, nieład, krzywe bruki, betoniarnia i obskurny śmietnik przy samej bramie, zdezelowana pompa sącząca trupie jady, niemal gangsterski monopol jednego grabarza/kamieniarza co proboszczowi dywidendy odpala i wycięte niemal wszystkie drzewa - a u ewangelików ład, porządek, zielono, sympatycznie
2020-10-24 10:16:30
joooon: Altacet zauważ, wypłacane na konto, nie do kieszeni ... W kościele ewangelickim przepływ pieniążków jest jawny, nawet to co wrzucasz do skrzynki liczone jest komisyjnie. To przez to, że władze w kościele sprawują też wierni. Zobacz słyszy się że w parafiach KK ciągle brakuje to na budowę, remont czy ogrzewanie zbiórki prowadzone są miesiącami pomimo ilości wiernych. W takim razie jak radza sobie mniejsze kościoły?
2020-10-24 10:16:32
joooon: Altacet zauważ, wypłacane na konto, nie do kieszeni ... W kościele ewangelickim przepływ pieniążków jest jawny, nawet to co wrzucasz do skrzynki liczone jest komisyjnie. To przez to, że władze w kościele sprawują też wierni. Zobacz słyszy się że w parafiach KK ciągle brakuje to na budowę, remont czy ogrzewanie zbiórki prowadzone są miesiącami pomimo ilości wiernych. W takim razie jak radza sobie mniejsze kościoły?
2020-10-24 13:06:31
altacet: joooon.Masz rację jeżeli chodzi o kościoły ewangelickie.Chodziło mi o ukrywanie dochodów z tacy w kk.Im zawsze jest mało mimo,że ogromne dotację dostają z publicznych pieniędzy czyli naszych.
2020-10-24 16:28:56
Ondraszek: Każdy apel o rozsądek, związany z ochroną środowiska i zatrzymaniem wszelakich skomercjalizowanych owczych pędów, w imię "tradycji" jest wart poparcia. Czas na zastanowienie się nad senesem i życiem, jest zawsze i w każdym miejscu. Faktycznie, od zawsze ewangelicy potrafili bardziej świadomie podchodzić do życia tu i teraz, ale gwoli ścisłości, to nie Pan Bóg dał nam polecenie, byśmy czynili sobie ziemię poddaną. Ten wyimaginowany narrator, który podsłuchiwał Boga i spisywał to co "mówi" nie istnieje (chyba, że ktoś go zna). To wygodna opowieść, że jesteśmy panami Ziemi i możemy mordować i niszczyć przyrodę. Dobrze, że przynajmniej kościół ewangelicki tłumaczy swoją doktrynę, że to nie znaczy "byśmy ją niszczyli", bo kk nadal wciąż uważa, że może wszystko i wszystko mu się należy. Bez satysfakcji uważam, że pogrąża się wywołując kolejne wojenki, dla własnych fantasmagorii :(
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: